Psittacus Erithacus
Papoušek šedý - žako.

obrázek-žako

Chovem papoušků, a to pouze šedých - Psittacus Erithacus, neboli žako, se zabývám asi 10 let. Deset let není příliš dlouhá doba na to, abych mohl rozdávat rozumy o jejich chovu, přesto, pár mých poznatků ze soužití s těmito inteligentními papoušky se možná někomu, třeba začínajícímu chovateli, může hodit. V prvé řadě je nutné si uvědomit, že chovat papoušky je velice náročná činnost, která zabere množství času a finanční stránka též není zanedbatelná. Samozřejmě to platí v případě, že se rozhodnete papoušky chovat ve venkovní voliéře. Protože mít papouška doma, jako svého kamaráda (tzv. pet-mazlíček) znamená, že odpadá stavba náročného chovatelského zařízení a takto jednotlivě chovaný papoušek má zcela jiné požadavky na svého chovatele, než chovné páry ve voliéře. Existuje množství knih, které se zabývají chovem papoušků, autorů z řad chovatelů tak věhlasných, jakým je např. legenda českého chovatelství Milan Vašíček, chovatel a autor literatury zaměřené na exotické ptactvo. Pan Milan Vašíček je tím, kdo pomáhá rozšiřovat odbornost chovatelské obce. Dnes na knižním trhu existuje takové množství odborné literatury, že by nikdo nemusel mít potíže v začátcích chovu. Já se zde pouze pokusím prezentovat určité konkrétní poznatky z chovu, které se třeba i trochu liší od publikovaných skutečností. Nebo popíši běžné chovatelské žití, abych pomohl začínajícím chovatelům získat částečný obraz chovu těchto ušlechtilých ptáků. Trochu úsměvný a zároveň i problematický se stal odchov prvního mláděte v našem chovu. Tento odchov popisuji v malém článku na Pferdově blogu, kde je to popsáno snad trochu beletristicky (snaha byla ;-).Chovatelským jazykem jsem to popsal na samostatné stránce věnované tomuto zvláštnímu odchovu. První odchov. Další rok proběhnul opět chovatelsky zajímavě a já měl příležitost jej popsat díky svým průběžným záznamům. Článek najdete zde.
Neslibuji, že se tady budou objevovat pravidelné aktualizace, spíš jen jednou ročně shrnu nové poznatky z chovu. Případně kdyby se v mezičase přihodilo něco zajímavého, pak se o tom zmíním zčerstva. Pokud naleznete na mých stránkách něco užitečného pro sebe, budu tomu rád. A pokud budete mít nějaký dotaz, nebo připomínku , neváhejte a napište
Á propos, také jsem pátral po tom, jak přišel žako ke svému jménu, které není sice druhovým pojmenováním, přesto je u nás zcela běžné. El mě navedla na francouzský jazyk, kde jsem krom pojmenování Papouška šedého - jaco, našel též výrazy jacasse, jactance ap., což znamená žvanění, breptání a jiné projevy hlasivek. A protože žako je opravdu vyhlášeným brebentilem, dali mu Francouzi rovnou takové jméno. Francouzština je krásný jazyk, žel, zní mi v uších pouze jako melodie, proto si nejsem zcela jist svým závěrem. Přesto usuzuji, že žako znamená žvanil, kecal, brepta ap., a pojmenování pochází z Francie. Kdo slyšel brebentit žaka, neubrání se úsměvu. My, co si pamatujeme žaky pana Josefa Adamce z televize, víme že tito papoušci nás dovedou imitovat opravdu věrně. A co teprve žako profesorky Irene M. Pepperbeerg Alex, nebo N´Kisi, kterýžto žako dovede rozmlouvat ve větách a ovládá až 1000 slov. Žaci, jsou papoušci obdivu hodni.

Zpět na začátek stránky

  napiš slovo