Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

neděle, 31. prosinec 2017

Končí rok 2017.

Svátkem Svaté Rodiny Ježíše, Marie a Josefa

(svátek připadá na neděli v oktávu Narození Páně, jinak bývá 30. prosince - pozn.)

i Silvestrem, končí rok 2017. Ačkoliv si na Nový rok přejeme vzájemně zdraví a štěstí, význam slova "přát", není stejný jako u slova "dát". Zatím co přát zdraví a štěstí možné je, dát zdraví a štěstí sotva můžeme. Pomáhat šťastnému životu ve zdraví to však lze, ale ať se snažíme sebevíc a přejeme co nejupřímněji, je to někdy málo. Zdraví a štěstí se dají sotva vyprosit. Je pak veliké štěstí, když je prosba vyslyšena.
Tak i v roce 2017 nebyla přání všech vyslyšena. Leckoho soužila nemoc a štěstí leckoho také opustilo. Mnozí z nás vidíme jen ta přání nenaplněná, což je bolestné a tedy vnímané intenzivně. Kolik však bylo přání naplněných, to lze sotva spočítat. Proto si přejme do nového roku 2018 zdraví a štěstí, a budou-li naše přání naplněna, i tak si je s díky připomínejme. Ta nenaplněná přání se připomenou sama. Kéž těch nenaplněných bude v roce 2018 méně než v roce, který dnes končí, 2017.
Zdraví ve štěstí v novém roce 2018 přeji všem čtenářům tohoto blogu.
Svatá Rodina Ježíš, Marie a Josef

10:28 [Permalink]

sobota, 23. prosinec 2017

Pohádkové Vánoce

Vánoce krásné, klidné, radostné, pokojné, svátky boží. Je přáním každého, aby Vánoce byly takové, jaké si lidé přejí navzájem. Já přeji všem Vánoce pohádkové.
Ne každý prožívá svátky vánoční stejně. Co však stejné je, všudypřítomná vánoční atmosféra. Takže i ti, kteří Vánoce nesvětí, nemůžou je nevnímat. Občas člověk z přemíry připomínání Vánoc může se jich lekat, ale ony stejně po Štědrém dnu budou utichat, až Silvestr překročí práh starého roku. Dej Bože, aby i letos tak bylo a my mohli narození Syna Božího lidsky v tichu oslavit, ať už jsou Vánoce tím, čím navenek jsou.
Co však nemůže o svátcích vánočních scházet, jsou přece jen pohádky. Je už od věků [Osel - Evoluční historie pohádek je mnohem starší, než vypadá ], že lidé mají rádi pohádky. Ani dnes tomu jinak není, naštěstí, neb toho, co svět špatí, je za celý rok dost a dost.
Tak i já letos, jako už pár let pozpátku, před Štědrým dnem vkládám na blog pohádku. Ne vždy je to pohádka v pravém smyslu slova. Spíš to jsou "pohádkovídky", ale i tak je mou snahou dodržovat nepsané pravidlo při psaní pohádek, to jest, že každá pohádka (i pohádkovídka) musí mít dobrý konec :-) Měla by mít dobrý celý obsah, leč to se plní obtížně. Dobrý konec je však u každé pohádky podmínkou.
Tady je tedy pohádka 2017 s dobrým koncem. Přeji všem pohádkové Vánoce.

Pohádka


Pohádkové Vánoce

11:00 [Permalink]

pondělí, 11. prosinec 2017

Josef Schreier

V adventu jsem obdržel milé pozvání od přítele Mgr. Zdeňka Smiřického, vedoucího Vlastivědného spolku Žerotín v Dřevohosticích, na slavnostní koncert ke 300. výročí od narození kantora, skladatele Josefa Schreiera, rodáka z Dřevohostic.
Zdeněk Smiřický je spjatý s hudbou Josefa Schreiera od počátku znovuobjevení skladatele profesorem PhDr. Janem Trojanem CSc. Zdeněk Smiřický pak dokázal dílo "kolegy učitele" Jana Schreiera, dovést v roce 2012 až do chrámu svatého Víta v Praze. Nyní Schreierova Missa pastoralis in C boemica zazní v kostele sv. Havla v Dřevohosticích. Přátelé z Vlastivědného spolku Žerotín, kterého je Mgr. Zdeněk Smiřický vedoucím, umí vždy mile překvapit něčím zajímavým. Koncert na konci roku 2017 v kostele sv. Havla v Dřevohosticích bude jistě zajímavým velice.

pozvánka na koncert do Dřevohostic

19:15 [Permalink]

čtvrtek, 7. prosinec 2017

Před týdnem

Byl to věru moc pěkný večer, když ve Staré škole zněly krásně kytary a vrněl kolovrátek. Bylo to v pátek 1. prosince, kdy jsme se v hojném počtu sešli v sále Staré školy. V 17:00 už byly naladěny kytary, připraven kolovrátek a ze zdí na nás zhlíželo 19. století z kreseb Henriety baronky Skrbenské z Hříště. Ta se v kresbách vrátila opět po letech do svého rodiště. Narodila se v Šenově 14. března 1824 v neděli. V Šenově prožila své dětství a mládí. Když její otec Anton Skrbenský v roce 1856 nechal postavit budovu nové šenovské školy, byla Henrieta už 12 let provdanou za Friedricha hraběte Gallenberga. Ovšem jak hraběnka Gallenberg, tak její choť Friedrich, do Šenova jezdili za rodiči Henriety z Opavy. Kresby Henriety jsou vystavené na tom nejvhodnějším místě. Když si hudebníci naladili nástroje a sál byl ozvučen, začala hudební produkce písničkáře Vládi Randyho Kuchaře. Jeho vlastní písničky jsou nám posluchačům velmi blízké. Vyprávějí o životě zdejším a o příhodách leckdy kuriosních. Například píseň "IVA" byla tak povedená, že za ni autor obdržel na místě cenu od ředitelky Knihovny a muzea Šenov Simony Slavíkové. Randyho doprovázel skvěle na kytaru Petr Macura. Ten také mezi hraním natáčel z koncertu video. Jistě i ono bylo skvělé po jeho zhlédnutí pak, tak jako byl skvělý ten koncert na živo. Když hudebníci odložili kytary, vystoupila se svým programem neméně zajímavým, paní Lenka Koždoňová z Jablunkova. Její vyprávění nás zaujalo a my si vyslechli mnoho zajímavých informací, o předení vlny či textilních rostlin, o ovčácích v košářích a ovcích na vlnu, o kolovrátcích, o brynze a o jiných dobových zajímavostech. Nechyběla ukázka předení ovčí vlny na kolovrátku. Kdo z nás může říct, že okusil předení na kolovrátku? Většina z nás zná kolovrátek jen už z pohádek. Osahat si kolovrátek a zkusit jak se předou nitě, mohl každý, kdo o to v pátek projevil zájem.
Kombinace umění, hudby a starého řemesla byla v pátek 1. prosince víc než dobře zvolená. Každý kdo byl tomuto kouzelnému podvečeru před adventem přítomen, odcházel obdarován. Moc pěkný dárek nám ten večer připravila Knihovna a Šenovské muzeum.
Věřím, že v příštím roce bude program Knihovny a Šenovského muzea ne méně bohatý.

Fotogalerie

17:12 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo