Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

neděle, 27. srpen 2017

Šlechtická sídla a pábení na konci léta

Šlechtická sídla na Frýdecku - Místecku
Výstava k 90. výročí zbourání Šenovského zámku
Mgr. Polášek středem pozornosti

Tak bylo psáno na pozvánce Šenovského muzea, které ve spolupráci s muzeem Beskyd Frýdek - Místek a muzeem Těšínska připravilo výstavu k otevření ve Staré škole v den tradičního šenovského jarmarku na konci prázdnin.
zahájeni výstavy

Výstava byla zahájena toho dne v 10. hodin dopoledne a počasí přivítalo první návštěvníky nejprve deštěm. Přesto nechyběli na zahájení (taktéž tradičně už) starosta Jan Blažek a výstavu uvedli její tvůrci, manželé Poláškovi z muzea Beskyd. Magistr Jaromír Polášek je dlouholetým příznivcem muzea v Šenově a je vždy středem pozornosti. Příjemné zahájení otevřelo podívanou velmi zajímavou. Na desítkách panelů jsou představena šlechtická sídla Frýdecka - Místecka včetně těch, která už zanikla, však i o nich zde návštěvníci získají mnoho informací. Zlatým hřebem výstavy byl taktéž vzácný muzejní artefakt. Je jím deska stolu Jana Karla Skrbenského, kterou známe velmi dobře z fotografie Adolfa Sobka v knize Hanuše Lankočího - Obec a panství Šenov. Tehdy v roce 1913 byla deska ještě součástí "gotického" stolu. Dnes leží deska v Šenovském muzeu na stole jiném, ale je obdivována všemi. Desku laskavě zapůjčilo ze svých sbírek Muzeum Těšínska.Toho rána byla vzácná deska nejprve představena panu starostovi ředitelkou muzea Simonou Slavíkovou.
ředitelka, starosta a deska
Dalším překvapením, které však v pravém slova smyslu překvapením není, je možnost spatřit v muzeu to, co léta jsme mohli vídat v exteriéru Zámeckého parku. Jistě si mnozí z nás vzpomenou na "svaté obrázky" ve výklenkových kaplích na kraji ulice Kostelní. Obrazy na plechu už byly hodně poškozené časem a tak bylo přistoupeno k jejich vyjmutí a uložení v muzeu. Zásluhou starosty města a pracovníků MĚPOS byly obrazy přesunuty a nyní je výjimečná příležitost je spatřit v muzeu. Snad se dočkají restaurování, neb jsou to obrazy vzácné a bylo by škoda je ponechat v kapličkách svému osudu. O jejich historii se jistě dozvíme více později. Nyní jsou obrazy představeny v muzeu. Je to vzácná příležitost poznat starou krásu uměleckého díla. Samotné dvě výklenkové kaple mají zajímavou historii též. I o nich příznivci muzea Šenov brzy zví více.
obraz z výklenkové kaple - sv, Anna s Marií
Komu včerejšího dne prohlídka výstavy v muzeu nestačila, mohl také navštívit oratoř kostela Prozřetelnosti Boží, kde je stálá expozice kopií obrazů malíře Friedricha Thelen - Rüden s portréty Skrbenských z Hříště. Magické prostředí oratoře samotné lákalo k navštívení.
Prozřetelnost Boží
Po návratu do muzea čekala návštěvníky v sále prvního patra ještě výstava - Okruhu Havířov - Šenov, která dospěla k svému konci.
Těm, kterým den započal v muzeu, sliboval pak program jarmarku zážitky až do pozdního večera. Organizačně se jarmarku ujalo město Šenov. Jistě bylo návštěvníků jarmarku dost, ale i do muzea přišlo jich ten den hodně. Počasí bylo příznivé a tak lze děkovat za ten dobře připravený den všem, kteří se o jeho dobrý průběh postarali. Jarmark skončil, ale v muzeu potrvá výstava do října, budeme mít k jejímu zhlédnutí tedy ještě dost času. A to je dobře. Kdo pak se dal na jarmark parkem, mohl zažít i pábení.
pábení v parku
Co už pábením není (je?), přesto snové, vystupuje před užaslým zrakem poutníka jdoucího starobylou ulicí Lipovou. Dílo mistra Oldřicha zase překvapí, ačkoliv v těch místech už i dříve nebyla o překvapení nouze.
Jarmarku zvuky vzdáleně zněly a "Schoulený v kabátě" klečel v zeleni Lipové aleje. Pábení na konci prázdnin chvalme.
Schoulený


09:30 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo