Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 10. červen 2017

Otevření

Otevírání stodoly na začátku léta se už stalo tradicí Knihovny a muzea v Šenově. Vrata byla v sobotním odpoledni opravdu otevřená dokořán a návštěvníci si mohli prohlédnout nářadí a různé zajímavé věci, které dříve patřívaly neodmyslitelně k životu na vsi, v letním, pravém počasí. Stálá expozice ve "Stodole" obsahuje mnoho zajímavých exponátů. Mnozí z nás ještě pamatují, k čemu ty různé věci dříve sloužily. Jsou však už i takoví, kteří jen odhadují, nač to, či ono mohlo být. Na otázky návštěvníků jsou však muzejníci připraveni odpovídat. Dnes už se zahrady kosou nesekají, motorová sekačka přebrala za kosu a srp práci v zahradách. Přesto někteří z nás ještě kosou víceméně vládnout umí, a občas ji i vezmou do ruky, aby zkusili žnout trávu. Těm, kteří takto ještě, nebo opět činívají, může ve stodole do oka padnout třeba kozlík na klepání kosy. Na podobných kozlících se dříve naklepávaly kosy. Klepání kosy produkovalo zvuk, který zněl vesnicí často v podvečer, aby za ranní mlhy ještě, mohla kosa v rukou žence ostře vklouznout do trávy. Potom se ozýval už jen zvuk brousku.
Další vzpomínky se probouzejí při procházení expozicí muzea ve "Stodole".
Otevírání stodoly se už stalo tradicí, s níž je vždy spojeno i otevření čehos jiného, třeba nové výstavy. Při letošním "Otevírání stodoly" připravilo muzeum výstavu opět velmi zajímavou. Tak, jako si někteří dobře pamatují, k čemu sloužily všechny ty věci ve stodole, tak si mnozí pamatují závody na okruhu Havířov - Šenov.Ty se zde konaly od roku 1972 až do roku 1988. Já, ač nebyl automobilovými závody nijak očarován, přesto si na tu dobu dobře vzpomínám. Za "armádní" peníze jsem tehdy získal v areálu Svazarmu řidičský průkaz, pod vedením učitele Zdeňka Kece. Ten už tehdy byl známým automobilovým závodníkem. S Renaultem 8 Gordini dosáhl skvělého výsledku. V jeho závodní Škodovce jsme někteří dokonce absolvovali jednu zkušební jízdu. Tehdy pro nás bylo auto nedosažitelným snem, natož s ním chtít závodit.
Dnes je i tato historie ve Staré škole v Šenově připomínána výstavou, věru zajímavých exponátů, které přinesli dřívější aktéři závodů na okruhu Havířov - Šenov. Především fotoalba jsou vzácným důkazem těchto závodů.
I dnes občas člověk slýchá, jakoby na "okruhu Havířov - Šenov" znovu probíhal závod, to si však jen někteří takto naživo občas zkoušejí okruh projet rychlostí "závodní". Ovšem tehdy se na okruhu jezdilo tuším v opačném směru. Později jsem už závody vnímal jen vzdáleným hlukem. Jsem si však jist tím, že více bylo těch, kteří příležitost, spatřit naživo mezinárodní automobilové závody, si nenechali nikdy ujít. Pro ty je výstava ve Staré škole ideálním připomenutím slavné éry okruhu Havířov - Šenov. Výstavu skvělým komentářem uvedl Martin Straka.
Jeho komentář spolu s námi vyslechl též vzácný host, bývalý ředitel závodu na okruhu Havířov - Šenov, pan Julius Lešínský, spolu se synem Igorem, dvojnásobným mistrem republiky v závodech na okruzích (2006,2007) a mistrem republiky v závodech do vrchu (2000).

Však zpět na dvůr u stodoly. Byly tam vystavené závodní stroje, spojené s výstavou ve Staré škole. Dominovala zelená "Gazela" Zdeňka Válka, ale též motokára Igora Lešínského a závodní motocykl Jana Váchala.

Ve "dvoře" byly k vidění i další zajímavosti. Především pozornost přitahoval tzv. "burdak", stroj na čištění zrna od plev. Každý si mohl vyzkoušet, jak důmyslným strojem tzv. "burdak" je.

Bezesporu nejvíce naší pozornost ve dvoře přitahoval kovář. Ne lecjaký, ale umělecký kovář Martin Bundil. Ten si připravil kovárnu pod "širákem" a po rozpálení výhně koval nám drobnosti pro radost "on line". Bylo úžasným zážitkem sledovat kováře v akci. Kladivo zvonilo o perlík a vedle zněla hudba country kapely "Sousedé". Tedy bylo co obdivovat v onu sobotu. Ačkoliv kovář a ostatní atrakce už ve dvoře Staré školy nejsou, expozici stodoly a větrného mlýna lze navštívit, kdykoliv má Knihovna a muzeum otevřeno. Výstava o závodním okruhu Havířov - Šenov je v těchto dnech rovněž přístupnou. To jsou dobré důvody pro návštěvu Staré školy.
Byla to opět krásná sobota, nejen počasím, které přálo jak pořadatelům, tak i mnohým návštěvníkům Staré školy.
Nemalým překvapením toho dne, bylo též představení Věstníku Šenovského muzea 2015 - 2016. Věstník byl návštěvníkům pouze za symbolickou cenu rovněž to odpoledne nabízen. Otevírání stodoly bylo víc než otevřením vrat dokořán. Bylo též otevřením tradice. Díky za tu tradici.
Věstník Šenovského muzea 2015 2016

Galerie dne


19:47 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo