Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 15. duben 2017

Na návštěvě

Velký pátek byl příhodným dnem ke vzpomínkám. My se rozhodli navštívit místo, spojené s Šenovem po staletí, obec Hošťálkovy u Krnova. Dřívější panství rodu Skrbenských z Hříště se v časech minulých nazývalo též Gotschdorf. Hošťálkovy pojí s Šenovem historie rodu Skrbenských od 16. století až do roku 1831, kdy pravnuk Karla Františka, svobodného pána Skrbenského z Hříště na Šenově a Hošťálkovech, Karel Traugott Gabriel sv. p. Skrbenský z Hříště, panství Hošťálkovské prodal.
Než se však řetěz fideikomisu Skrbenských mezi Hošťálkovy a Šenovem přetrhl, uběhly dvě a půl století, v nichž obě vsi byly rodovým panstvím. Kryštof Bernard sv. p. Skrbenský z Hříště na Šenově obdržel dědictvím po otci Janovi Hošťálkovy v roce 1666. Je ono s dědictvím bratra Karla Dětřicha na Šenově často zmiňované v Bernardových pamětech.
Nám cesta k Hošťálkovům trvala 1,5 hodiny jízdy autem. Jak dlouho asi cestovali Skrbenští kočárem ze Šenova do Hošťálkovy? Dva dny? Podle svědectví neznámého cestovatele z roku 1797, který cestoval z Drážďan kočárem do Schneebergu přes Freiberg a Stollberg, urazil tuto asi 100 km trať za jeden den Toulky českou minulostí. Při tom též část cesty cestovatel šel raději pěšky, než by si v kočáře pohmoždil kosti. Nevíme, v jakém stavu byly cesty ze Šenova do Opavy a Krnova v 18 a 19. století, ale lze předpokládat, že cestu zvládali kočí v jednom dnu. Do postavení císařských silnic však ta cesta nebyla asi nijak snadná.
My tedy byli v pátek rychlejší, ale oproti Skrbenským, nás nečekal v Hošťákovech zámek se služebnictvem. Zámek však v Hošťálkovech stojí dodnes, jen místo sloužících v livrejích nás přivítala zámecká paní PhDr. Ĺubica Mezerová z útvaru památkové péče muzea v Bruntále. Ta nás také provedla zámkem doslova od sklepa až na půdu. V zámku od roku 1831, kdy jej Skrbenští opustili, zůstaly po Skrbenských stopy nejvýraznější. Dostavba zámku, kterou provedl Karel Traugott Erdman svobodný pán Skrbenský z Hříště, v 18. století, dodnes uchvacuje například honosným schodištěm, zdobeným obrazy antických bohyň od malíře Jana Jablonského. Ovšem i další pokoje v prvním patře skrývají pod vrstvami hlinky původní fresky. Zde čeká současného majitele zámku, památkáře a muzejníky, obrovská práce na jejich odkrytí a záchraně. Když se to podaří, stane se zámek v Hošťálkovech jedním z nejkrásnějších zámků ve Slezsku.
V roce 1831 prodal panství Skrbenských se zámkem v Hošťálkovech vnuk Karla Traugotta Erdmana, Karel Traugott Gabriel, Karlu hraběti Strachwitz. Dcera tohoto hraběte Antonie, si pak vzala za manžela Heinricha Georga Karla hraběte z Arco, čímž se stalo, že Hošťálkovy přešly do vlastnictví toho rodu. Hraběcí rod z Arco, po roce 1945 o Hošťálkovy přišel. Na hřbitově za kostelem sv. Michala je hrob, v němž pohřbená je v roce 1831 Antonia hraběnka Strachwitz a její vnučka Antonia hraběnka Arco v roce 1911. Noční motýl lišaj smrtihlav na pomníku je znamením smrti. Na hřbitově byli také pohřbeni Krištof Bernard sv. p. Skrbenský z Hříště a jeho druhá manželka Kateřina Apolonia roz. Bořitová z Budče. Náhrobní tumba je dosud velmi zachovalá. Vedle nich je pískovcový funerální pomník Karla Traugotta Erdmana a jeho manželky Marie Gabriely roz. Poppen.
Hošťálkovy mají okolo 500 obyvatel. O Velkém pátku se jejich počet zdvojnásobil, možná i několikanásobkem zvětšil, což snad nezpůsobilo místním problémy. Až bude zámek restaurován a přístupný veřejnosti, budou Hošťálkovští také pravidelně vídat více lidí než dosud. Věřím, že to bude ku prospěchu všem. Přeji si, aby záchrana vzácné památky příliš nebolela jejího majitele, přinášela místním lidem jen málo obtíží, nebo lépe žádné, a posléze nesla ovoce všem.

Den otevřených dveří zámku byl vzácnou příležitostí poznat to, na co se můžeme těšit. A věru je na co se těšit. Přeji všem aktérům, kteří se podílejí na záchraně zámku, aby jim stačily síly k uskutečnění tohoto nesnadného úkolu a vydrželi až do konce. Konec bude znovuzrozením zámku, ať je pak též začátkem lepšího života v tom krásném místě u Krnova.
Hošťálkovy zámek - západ
Hošťálkovy 2017.


05:12 [Permalink]

středa, 12. duben 2017

Velikonoční svátky

Šťastné svátky, dobrým lidem všem.

Šťastné svátky Vzkříšení

23:00 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo