Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

středa, 29. březen 2017

Na konci měsíce knihy a internetu

Leckdy mne osloví knížka tak, že na ni myslím ještě dlouho po přečtení. V březnu, měsíci knihy a internetu se tak přihodilo dvakrát. První knihou, která mě překvapila velice, je německého autora Petra Wohllebena, "Tajný život stromů. Co cítí a jak komunikují. Objevování fascinujícího světa".

obálka knihy


Název vystihuje plně to, co kniha obsahuje. Utajený život stromů je v knize odhalován a čtenář při tom jen žasne. Mnoho z nás, kdo tuto knihu četli, se už nemůžou dívat na stromy a les tak, jako dosud. Sic mnozí z nás i před touto knihou měli k lesu vztah velmi přátelský, po odhalení jeho tajného života však se k přátelství přidává také velký obdiv. Peter Wohlleben je dobře znám nejen v Německu a jeho internetové stránky jsou plné informací o působení v Lesní akademii Hümmel.
Druhou knihu je, "Pes Jejího Veličenstva a jeho mise", kterou napsal autor anglický, David Michie. Jak stromy a les Petra Wohllebena, tak vyprávění Davida Michie o corgích v Buckinghamu, je čtením velmi vzrušujícím. Vlastní zkušenost s corgimi mne přivedla k četbě knížky vskutku obdivuhodné. Je samozřejmě blízkou chovatelům tohoto velšského ovčáckého psa, ale jistě může oslovit každého, kdo má rád podobnou literaturu. Knížka vyšla už v mnoha překladech v různých zemích světa a všude slavila úspěch. David Michie je vskutku skvělý vypravěč, jehož knihy se čtou jedním dechem. Také internetové stránky autora obsahují zajímavé čtení.
Jsem moc rád, že jsem Davida Michie a jeho knihu "QUEEN´S CORGI ON PURPOSE" poznal. Pro nás české čtenáře ji přeložila Petra Vlčková, za což ji upřímně děkuji. Překlady pro nás tvoří lidé často neviditelní, přesto bez nich by byl knižní trh u nás mnohem chudším. Corgiho Nelsona si snadno zamilujete, stejně jako Její Veličenstvo královnu Alžbětu II. Taktéž Winston a Margaret, psi Welsh Corgi Pembroke, hrdinové knížky Davida Michie, přirostou k srdci snadno a loučení pak s jedním z nich je moc těžké. To však též patří k životu. Knížka malá rozměry, však velká obsahem, stojí za přečtení. Já ji četl s radostí, a nyní ji doporučuji taktéž vám.

obálka knihy


Měsíc knihy a internetu končí, knihy jsou však po celý rok našimi přáteli. O internetu se též praví, že je dobrý sluha, ale zlý pán. V případech, když umožňuje přístup k informacím Petra Wohllebla, nebo Davida Michie, slouží však jen moc dobře.


18:07 [Permalink]

středa, 8. březen 2017

PANÍ UČITELKA - MALÍŘKA

2 hodiny a v posledních dvou ročnících základní školy 1 hodina výtvarné výchovy týdně, může být pro jednoho málo, pro druhého zase moc. Existuje zápis z roku 1879 učitele Rudolfa Máchy ze školy v Čeladné:

"Též kreslení bylo na škole věnováno příliš mnoho času –
kresleny hlavy, budovy, krajiny …"

Ovšem, že záleží na tom, jak veliká je touha kreslit a malovat. Pro mladou Danuši Cinkovou v roce 1936 bylo hodin "kreslení" ve škole málo, neb kreslila velmi ráda. Její výkresy z doby, kdy chodila do první třídy základní školy v Hranicích na Moravě, jsou důkazem o jejím talentu, který můžeme nyní spatřit na výstavě obrazů v expozici Šenovského muzea ve Staré škole. Vernisáž výstavy byla ve středu 8. března 2017, a mnohým z nás přítomných vystavené obrazy, skicáře a výkresy vyrazily téměř dech. My jsme věděli, že malířka věnovala kreslení a malování mnoho času, ale při spatření jejího díla je člověk znovu udiven množstvím tak skvělých studií, akvarelů a výkresů. Výkresů je vystavených velký počet a stojí za to do muzea zajít se na ně podívat. Ovšem stojí za zhlédnutí taktéž početné "oleje". Mnozí z návštěvníků, kteří byli na zahájení výstavy, se do muzea jistě ještě vrátí, aby si znovu výstavu v klidu prohlédli. Patřím mezi ty, kteří se vracejí, Podobnou výstavu můžu spatřit jen výjimečně. Vždyť exponáty jsou zapůjčené z mohých domácností, v nichž jsou stálou ozdobou. Výstava nemůže představit celé dílo malířky. I tak množství obrazů, které se podařilo soustředit na výstavu je úctyhodné. Mezi hosty středeční vernisáže nechyběl starosta města Šenova Ing. Jan Blažek a z Muzea Beskyd ve Frýdku Místku přišel podpořit Šenovské muzeum Mgr. Jaromír Polášek. Vedle nich se podle odhadu dostavilo do muzea v ten podvečer několik desítek návštěvníků ne méně vzácných. Akce muzea jsou veřejností navštěvovány se vrůstající oblibou. A to je nejlepším "vysvědčením" našeho muzea ve Staré škole.
výkres 1936


20:23 [Permalink]

pondělí, 6. březen 2017

Výstava

8. března 2017 v 17:00 otevře Šenovské muzeum výstavu obrazů profesorky Danuše Krestové, k jejím nedožitým 90. narozeninám. Vernisáž výstavy v Mezinárodním dnu žen, v předvečeru dne, v němž se Danuše Cinková před devadesáti léty narodila ve městě Hranice na Moravě, je pro připomenutí si ženy talentované a vzácné, víc než vhodným dnem. Paní učitelka nám zanechala nemalé dědictví v svých obrazech.
Výstava obrazů šenovské malířky není na půdě muzea poprvé, bude však poprvé v budově Staré školy, a také to bude poprvé, kdy nebude autorka při zahájení výstavy s námi, ačkoliv s námi vlastně ve svých obrazech stále je. Naposled jsme mohli spatřit její obrazy v roce 2003 v muzeu, tehdy ještě v budově mateřské školy na ulici Lipové. Nyní po 14 letech máme možnost obrazy opět spatřit. Věřím, že výstavu navštíví mnozí, kteří paní učitelku znali a měli rádi, ale též ti, kteří poznání v obrazech teprve hledají.
obraz kytice

profesroka Danuše Krestová

17:13 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo