Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 31. prosinec 2016

Pour féliciter 2017

"Áááá…je tu Silvestr," řekl dentista Karel, když do ordinace vstoupil chlapeček. S obavami tam chlapeček vstupoval, avšak laskavé, "áááá…je tu Silvestr", ho vždy uklidnilo. "Znají ho tu jménem, tedy mají rádi", pomylsel si. Trochu to pak bolelo, ale pomohlo. Chapeček dostal obrázek.
Kde je dnes obrázek, kde je pan Karel a všechno dřívější. Myšlenky se vynořují nad hladinou zapomnění. Silvestr, jméno magického dne, posledního v roce.
31. prosince 1843, v neděli o půl šesté večer, napsala Henrieta do svého deníku:

"Glück auf in 1844!"

hvězda Henriety

V dubnu nového roku 1844 se provdala za Bedřicha. Byl pro ni rok 1844 opravdu šťastným.


Uplynulo řekou časů 173 let, nebo 63 tisíc 188 dní od Silvestra v roce 1843. Za tu dobu se toho událo a změnilo na světě hodně. Však lidé si pořád ještě na přelomu starého a nového roku přejí štěstí, a je lhostejno jakým jazykem to přejí. Hlavně, že dobrá vůle trvá.Glück auf in 2017!


Hodně štěstí v roce 2017!
PF 2017

17:29 [Permalink]

neděle, 18. prosinec 2016

Vánoce 2016

Vždy před Štědrým dnem přemýšlím, co darovat. Pokaždé však jen balíček slov položím pod stromeček na Pferdově blogu. Ani letos tomu není jinak.
Co jiného na blog dát než slova. Svět je plný slov, tu hrubých a nevlídných, jinde však laskavých a vlídných.
Pro někoho i vlídná slova můžou nevlídně znít, a opačně, ta nevlídná vlídně. Záleží jen na vůli čtenáře, jak on slova uchopí.
Můžu si jen přát, aby ta moje byla brána vlídně. Chtěl jsem podle zvyku darovat vánoční pohádku, ale nebylo mi dáno ji napsat. Místo ní jsem zapsal příběh. Příběh skutečný, jak jinak. Nesnadno se dal zapsat, přece nakonec po pravdě zaznamenán byl a může čtenáři přimomenout lecos z jeho vlastní zkušenosti, neb jsem si jist, že podobné příběhy se opravdu dějí.

Přeji všem krásnou slavnost Narození našeho Pána Ježíše Krista.

obrázekPříběh pod stromeček.


17:23 [Permalink]

čtvrtek, 1. prosinec 2016

Šedá historie?

Někomu možná tak připadá, neb dlí v hloubi minulosti, kam už slunce nezasvítí. Však i tehdy slunce lidem svítilo na svět v němž žili, v němž nyní žijeme také my. Někdo mávne nad historií rukou, ale jsou naštěstí takoví, kterým se nahlížení do historie stalo součástí života.. Jim pak vděčíme za to, že se s námi o poznatky podělí.
Doktor Václav Cichoň je jedním z těch, kteří dovedou historii vyprávět poutavě a srozumitelně. To jsme mohli poznat v úterý 29. listopadu 2016 na přednášce v Místní knihovně obecního úřadu v Řepištích.
Šedý obraz historie se počal plnit barvami, když Václav Cichoň začal vyprávět o pilotovi RAF, Rudolfu Slívovi, rodákovi z Řepišť. Půl druhé hodiny dokázal doktor Václav Cichoň udržet naší pozornost líčením života tohoto hrdiny, na jehož můžou být hrdí nejen řepišťané, ale my všichni. Pak těm, kteří nám to připomínají je třeba poděkovat. Vždyť je třeba velkého úsilí k tomu, aby se šedá historie mohla připomenout v barvách poznání. A věru si Rudolf Slíva připomínání zasloužil. Díky Václavu Cihoňovi můžeme dnes v mysli vzpomenout na ty, kteří žili před námi a byli vystaveni daleko větším zkouškám než většina z nás. Ztratili pro vlast životy a je dobře, že vzpomínky na ně z šedi zapomnění připomíná Václav Cichoň v barvách, v jakých žili a za nás bojovali v 68. noční stíhací peruti RAF.

. znak 68 noční perutě

Doktor Václav Cichoň je skvělým reprezentantem Leopiseckého aktivu v Šenově, což i touto přednáškou dokázal.
dr. Václav Cichoň.


19:47 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo