Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 28. květen 2016

Veřejný pátek 27. října 2016

Město Šenov zorganizovalo pro veřejnost zajímavé odpoledne, v němž byly předloženy návrhy, jak oživit Zámecký park a okolí. V 16:00 ještě neproudily k parku davy, ale jak den postupoval, lidé cestu tam přec nacházeli. Rovněž šenovští hasiči dorazili v plném počtu (snad někdo přec zůstal ve zbrojnici :-).

Příjezd hasičů

O něco později, než bylo avizováno v letáku, který už hodně dlouho před tím spoluobčany zval na tuto akci, starostovi uvolnila podium hudební skupina Spektra. Ta produkovala do té chvíle hudbu hlasitěji, než mohly snést blízké uši, zřejmě pro to, aby přilákali i tu vzdálenější, zatím nerozhodnutou veřejnost.

Starosta Jan Blažek


Starosta nám tedy představil záměr města na zpestření jak parku, tak jeho okolí, především též toho u Staré školy. Alternativy změn byly zveřejněné přehledně v prvním stanu poblíž ZUŠ Viléma Wünsche a veřejnost měla příležitost se k jednotlivým alternativám vyjádřit svým hlasem, což bylo uskutečněno originálním způsobem. Kdo chtěl dát svůj hlas, požádal o víčko pet láhve, kterých tam bylo přichystáno tolik, aby se na každého dostalo a to vhodil do připravené krabice s daným znakem projektu. Zřejmě nikdo s takovým způsobem hlasování nemohl nepočítat, tedy si nepřichystal předem množství víček, aby mohl takto třeba převážit hlasování ve svůj prospěch. Ovšem změny v parku jsou pouze kosmetické, neb park je vzácnou památkou a zasahovat se do něj může pouze s citem a svolením organizace, nad parkem bdící. Veřejnost se tak mohla rozhodovat mezi typem laviček, prolézaček a jiných atrakcí k dětským hrám ap. Sympatické návrhy měly sice jen nepatrné rozdíly mezi sebou, ale přesto si lidé dokázali vybrat a město bude mít takto snazší rozhodování.
U Staré školy bylo to odpoledne rovněž živo. Mladí stěnolezci se pod dozorem instruktorů snažili zdolat severní stěnu. Pokud jsem mohl sledovat, tak byly jejich výstupy úspěšné. Počasí přilákalo do parku mnohou mládež. Ty nejmenší ratolesti, pod mohutnými stromy, chránícími je před ostrým sluncem, zdolávaly překážky na zemi pod dohledem rodičů a organizace "Červánek". Také nafukovací hrad, postavený před stranem Pionýrů byl plný dovádivé mládeže. Prostor byl hlídám jak rodiči, tak městskou policií a pionýrským psem, který k radosti dětí střežil bedlivě celý prostor parku a okolí.
To páteční odpoledne bylo milým setkáním s přáteli, také občerstvení v dobré míře zvalo nás k posezení. Později, kdy už někteří z nás museli milou společnost opustit, spustil se déšť, který však byl více milým než nemilosrdným k lidem v parku, kteří se mohli schovat v dostatečně prostorných stanech, k tomu účelu postavených. Věřím, že po dešti, který ustal záhy, pokračoval páteční večer v Zámeckém parku v dobré pohodě.
Je dobře, že se takové akce v Šenově konají, aniž by k tomu vybízel kalendář významných svátků. Udělat si svátek jen tak, pro radost veřejnosti, je počin města chvályhodným.

pes PionýrstěnolezciKlub Červánek

08:19 [Permalink]

pondělí, 2. květen 2016

Blednoucí vzpomínky

2. květen 2016.

u pomníku, Za Pomníkem

Je to už 71 let, co válka v Šenově brala životy vyháněných okupantů, jejich pronásledovatelů i obyčejných šenovských lidí, kteří se těšili, že válka končí, však některým ukončila žití stejně. Jak byla zvyklá pět let, rozsévala smrt do posledních dnů své vlády.

V pondělí 2. května 2016 už jen hrstka "kladečů květin" u pomníku obětí válek si připomněla, že válečná tragédie v Šenově se už 71 let neudála. U pomníku se sešlo méně lidí vzpomínajících, než jich položilo život v Šenově v den jeho osvobození 2. května 1945.

A co na to Neznámý vojín?

Možná Karel Kryl kdysi nám vnuknul myšlenku, že chodit k pomníkům falešně truchlit je marnost. K tomu však "Píseň neznámého vojína" nenabádá. V Šenově násilím hynuli nejen neznámí vojíni, ačkoliv jím zde život skončil též. Těch, jejichž jména známe, je však víc. Všem máme za co být vděčni. Že si to připomíná už jen málo lidí, je jistě dáno víc jak půl staletím od konce války. Stalo se toho od té doby hodně, co by bylo též vhodné připomínat, ale smrt pod rozkvetlými stromy byla příliš krutá, byť jediná by byla, abychom na to nevzpomněli. Však jedinou nebyla. Půl sta světel života zhaslo před 71. roky v Šenově. Mezi posledními, kteří padli na půdě Šenova, byli vojáci Rudé armády u řeky Luciny. Tam, pod lipami, které v roce 1970 zasadila rodina padlého Silvestra Vasileviče Rjaboje je jeho pomníček. Bylo mu 37 let, když mu život v Šenově skončil. Daleko od rodného Buivolivtsi na Ukrajině, daleko od ženy Jeleny, dcery Niny a synů Nikolaje a Leonida.

"Čas skutečně letí a tak mnohé vzpomínky lidí na tuto událost blednou a není se ani čemu divit. Vždyť těm, kdož tenkrát vítali osvobozenecké armády, je již hodně přes 70 let. Mnoho pamětníků již také zemřelo a s nimi i vzpomínky. (Dr. Václav Cichoň - Věstník Šenovského muzea, Šenov 2005.

Dnes už pamětníci mají hodně přes 80 let a je jich ještě méně než v roce 2005.
Paměť je živá, ale i ona vybledne. Nám, kterým byla předána, nezbývá, než ji opatrovat do chvíle, kdy vybledne též. A vybledne jistě, tak jako vybledly vzpomínky na války předchozí. Předáváni paměti však může leccos z toho uchovat pro příští generace.
Jedno takové předání mám před sebou. Je to knížka obsahem zajímavá a chrání velmi dobře paměť před vyblednutím. Knihu vydala Vlastivědná společnost Žerotín Dřevohostice 2015 (tisk Euro print Přerov - ISBN 978-80-260-9346-6) a má dva tituly:

I. Francois Schaller - Vzpomínky jednoho Francouze na válku (1944 - 1945) v Československu. II. Zdeněk Smiřický - Osvobození městečka Dřevohostice.

Proti vyblednutí vzpomínek není lepšího léku, než paměti uchovat v takové, nebo podobné formě sdělení. Magistr Zdeněk Smiřický to umí skvěle a i tato publikace bude dnešním i budoucím čtenářům jak poučením, tak i dobrou formou předání paměti. Obsahuje vedle vzácných textů, též množství unikátních fotografií.
Májové události roku 1945 jsou pro paměť stále velké. Nedej Bůh, aby je překryly události stejné, nebo větší.

u pomníčku Rjaboje obálka knihy Zdeňka Smiřického


20:42 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo