Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

neděle, 28. únor 2016

Slova, slova, slova aneb Ostrava opěšalá

Slovo "opěšalý" se v textech neužívá často. Vedle jiných významů, označuje jezdce, který ztratil koně.
Moravská Ostrava je od nedělního rána 28. února opěšalá, bez koně. Ač ne rodilý "Ostravak", přec jím pro mluvu jsem, koníčka (říkal jsem mu Ivánek podle románového koně Josefa Filgase) vnímal jako originální symbol černé Ostravy, před Novou radnici patřící. Ne tak soudili někteří "odborníci" na umění už při jeho instalaci v roce 2013. Patří se hájit právo na vyjádření názoru každého, ale slova: "strašný" "hrozný", "strašák" ap., zní z úst odborníků stojících proti koníkovi nepatřičně. Ta slova vyjadřují negativní soud dotyčného velmi jasně. Je snáze vyjádřit vztah k dílu kovářů těmi slovy než argumentovat lidsky, tedy složitě, což však může vést k porozumění i na protějším břehu.
Kolem soch bývá často více rozruchu, než zasluhují. O tom by mohli vyprávět Brňané, kde socha Jošta čeří hladinu veřejného mínění už dlouho. Sochy hledají svá místa obtížně. Lidé jim někdy zpočátku nerozumí. Jsou však nakonec akceptovány, jako stromy, které když vyrostou, jsou součástí našeho žití. Když pak strom, nebo socha zmizí, vyvolá to u některých lítost, u jiných naopak radost, a další budou lhostejní. Patřím k první skupině. Lituji stromů i soch, mizejících z našeho života. Co jiným život soužilo, to můj krášlilo. Zřejmě oprávněně byl "Ivánek" z místa před Novou radnicí po třech letech odstraněn. Už přesluhoval, ale zvykl jsem na něj a byl pokaždé rád, když ho spatřil, jak tam stojí s vozíkem roboty a přece svobodný. Lítala slova vzduchem a on tam jen stál. Hravě by ten vozík naplněný slovy utáhl, může však stát jinde, a snad i bude. Jeho zmizení připomnělo, jak mizeli koně v šachtách. Někomu možná byl "Ivánek" trnem v oku a jeho zmizení přineslo úlevu. Když koně spouštěli do šachty, umlkalo jejich ržaní. Lidem povrchu mizeli z očí. Zapomněli snad na ně? Zapomeneme snad na "Ivánka" my? Byl tu s námi už dlouhou, aby se na něj snadno zapomnělo. Doufejme, že bude pro něj brzy nalezeno důstojné stání a on bude "vytažen zpět na povrch" Bez ohledu na soudy o koníkovi některých jeho odpůrců, já na "Ivánka" nedám dopustit. Jeho "zjevení" v Ostravě, považuji za symbolické. Myšlenka spojit "robotu" a koně v jedno, je originální, těžko překonatelná
Slova, slova, slova. Na brzkou shledanou, IvánkuIvánek2016
2013 - Ivánek je dobrý!!!

19:50 [Permalink]

středa, 24. únor 2016

Kapitoly z historie

Kapitoly z historie kol Moravské brány, tak se jmenuje kniha Dušana Fajkoše, o jejímž obsahu proběhla v přednáškovém sále Staré školy ve středu 24. února 2016 beseda s autorem, kterou pro nás připravila Knihovna a Šenovské muzeum.
V sále byla před týdnem otevřena výstava - Kouzlo dřevěných pohlednic Karla Mlýnka. Hosté na besedě tak měli možnost prohlédnout si také tuto výstavu, která skýtá pohled na krásu nezvyklých pohlednic na dřevitém podkladu, třeba medvědí idylku "Sequoia", ale nejen ji. Výstava překvapuje množstvím zajímavých a krásných pohlednic.

obrázek-Sequoia


Ve středu 24. února v 17. hodin jsme se však sešli především na besedu s panem Dušanem Fajkošem, rodákem z Václavovic, autorem knihy - Kapitoly z historie kol Moravské brány. Zastihl jsem pana Fajkoše před besedou, kterak si připravuje odpovědi na naše možné otázky, které pak mnozí z nás opravdu pokládali, ovšem otázky kladla především moderátorka, ředitelka Knihovny a Šenovského muzea paní Simona Slavíková.

publicista Dušan Fajkoš a ředitelka Simona Slavíková

Nutno říct, že se autor knížky před žádnou z mnohých otázek nezastavil a žádné odpovědi nevyhnul. A bylo otázek opravdu dost. Ovšem nejen autor odpovídal, také on sám kladl otázky a některé z nás tím uváděl v rozpaky. Kdo si rychle vzpomene na Vandaly v Římě, Kartágo či Hanibala. Také o Jaromíru Jágrovi, Vladimíru Vůjtkovi, Ivanu Lendlovi, o Jantarové stezce, Napoleonovi, se toho večera besedovalo. Byl to příjemný večer v kruhu aktivních posluchačů, kdy lektor uměl zaujmout. Kdo pak chtěl, odnášel si knížku Dušana Fajkoše sebou. Je to kniha velmi výpravná, tomu odpovídá její cena, ale kdo prahnul mít doma Kapitoly o historii kol Moravské brány, ten je mohl na místě získat i s autorovým podpisem. Autor na závěr sdělil, že se můžeme těšit už na příští "kapitoly historie", které pro nás připravuje.

obrázek - posluchačiDušan Fajkoš Kapitoly 2015

21:01 [Permalink]

čtvrtek, 18. únor 2016

Únorová - dřevěná

Vernisáž výstavy 17. února 2016 ve Staré škole byla vzácným okamžikem setkání přátel už takřka v předjaří. Výstavu zahájila paní ředitelka Knihovny a Šenovského muzea Simona Slavíková a předsedkyně kulturní komise města Šenova, Ing. Miroslava Nováková. Vystoupení druhé jmenované bylo spojené s předáním dárku muzeu. Do rukou paní ředitelky byla předána kronika pana Koláře, která je odkazem vzácným, neb pohledem zase trochu jiným, než jakým je kronika Šenova oficiální. Její získání a umístění v muzeu po smrti kronikáře je zásluhou kulturní komise města.

ředitelka Simona Slavíková a Ing. Miroslava Nováková

Výstava - Kouzlo dřevěných pohlednic, kterou nám představil její autor Karel Mlýnek, je velmi bohatou sbírkou. Karel Mlýnek dokázal shromáždit velké množství zajímavých, a mnohdy jistě vzácných pohlednic na netradičním materiálu, čímž dřevo přece jen běžně nebývá. Přesto je dřevo užíváno hlavně pro účely propagace např. horských chat, či jiných objektů. Výstava je rozdělená přehledně, tematicky. Některé pohlednice jsou také barevné. Taktéž jsou zastoupeny pohlednice cizokrajné, například z Japonska. Moji pozornost upoutal rub jedné pohlednice se zajímavým textem.

Maryčka

Bylo to poznání velmi zajímavé a jistě se na výstavu ještě jednou podívám, což doporučuji i vám. Kdo nemůže na výstavu do Staré šloly z jakýchkoliv příčin dojít, pak si může pohlednice prohlédnout na internetových stránkách Karla Mlýnka : Větrné mlýnky s turbínou. Jméno autora připomíná technická zařízení, jímž se rovněž zabývá, která jsou na výstavě dřevěných pohlednic představená též. Mlýnky a mlýny byly důležitými prvky krajiny. O jejich funkci v době potřebné jsme slýchali už v pohádkách. Karel Mlýnek tu dobu připomíná velmi fundovaně. Výstava je o dřevěných pohlednicích, ale nejen o nich. Její zhlédnutí stojí za projití se parkem kolem kostela Prozřetelnosti Boží až ke Staré škole. Procházku vřele doporučuji.

Karel Mlýnek, ředitelka Simona Slavíková, Ing. Miroslava Nováková

Návštěva Staré školy může být užitečnou i z jiných důvodů. V knihovně lze například získat nové vydání Věstníku Šenovského muzea 2014. Jeho vydání se trochu opozdilo, ale Věstník už je na světě a čeká na své čtenáře. Jeho náklad je však nepatrný, proto neotálejte a do knihovny spěchejte. Prozradím obsah tohoto čísla:

obsah Věstníku 2014Věstvík 2014 obálka

19:50 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo