Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

neděle, 27. prosinec 2015

Čas po vánoční

světlo z Betlehému

Je čas po vánoční. Světlo betlémské už zhaslo a my spějeme ke konci roku 2015. Světlo z Betléma tradičně do Šenova přinesli skauti, kteří jej na Štědrý den předávali všem, kteří o něj požádali. Díky vám skauti.
Co nás čeká v roce novém 2016, to si netroufám předvídat, neb život se mění tak, že jej předvídat nejde. Lze si jen přát, aby nový rok 2016 byl jen lepším než ten předchozí, ačkoliv i v něm bylo vedle smutných chvil také mnoho radostného.
V listopadu dvacátého pátého už jsem nemohl být přítomen na vernisáži výstavy - Co dokáží "Herdulky" aneb něžná krása paličkované krajky - , kterou pořádala Knihovna & Šenovské muzeum. Výstavu jsem navštívil až v prosinci, kdy jí do té doby spatřila už většina šenovských, ale jistě i mnoho přespolních. O výstavě už informoval prosincový Oběžník města Šenova, přesto si neodpustím vlastní komentář. Výstava je vskutku skvostná a návštěvníka oslní krajkovím, ale též poezií. Neb ničím menším tvorba paličkovaných krajek není. Dámy Bohumila Slívová a Kateřina Pavlíková tvoří poetické obrazy. Čekal jsem výstavu krajkoví, andělé však jsou na výstavě přítomní.
Návštěvník žasne, čeho lze touto nesmírně pracnou tvorbou dosáhnout. Na výstavě jsou básně, jedna krásnější druhé. Jsem šťasten, že jsem mohl výstavu spatřit. Byla překrásným vstupem do svátků Božího narození.

Bohumila S.Kateřina P.Bohumila S.

Výstava potrvá až do konce ledna 2016.


Ale nejen paličkovaná poezie k svátkům vánočním zvala. Dostalo se návštěvníkovi Knihovny & Šenovského muzea také k potěše ducha vánoční poezie psané, a to v Almanachu 2015 Žofie Zejdové, Literárního klubu Petra Bezruče. Poezie doplněná tentokrát fotografiemi Stanislava Kadlece je dílkem vpravdě zdařilým.

"Život je cesta v daleké krajině, každému do kroku vítr jinou píseň hraje!"

Žofie Zejdová - Almanach 2015.

Ještě v duši světlo betlémské zůstává, ale Jabůrci už ládují kanóny k oslavě konce starého roku a začátku nového. Svatá Barboro, opatruj nás i je.
Dalším dílkem, které připravila na Vánoce dětem opět Žofie Zejdová, je leporelo "O andílku Antonínovi". Roztomilou pohádku provázejí obrázky Ivy Karasové-Třískové. Určitě nejen andílek Toníček našel pod stromečkem tuto roztomilou knížku.

leporelo

Končící se rok přinesl mnohé knížky. Jedna z posledních, která se mi dostala do rukou, je knížka Pavla Štěpánka - Mecenáši Josefa Mánesa - portugalský rod Silva Tarouca a jeho vliv na českou kulturu. Je to publikace bohatá na informace a obrazovou přílohu. Je doplněním dřívějších studií o našem slavném malíři a jeho vztahu k rodu Silva Tarouců. Přivítal jsem knížku s radostí a můžu ji doporučit každému, koho historie umění zajímá. Lze ji objednat k tisku. Realizace tisku probíhá ve Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci velmi rychle (5 dnů) a cena je příznivá, vzhledem k bohatému obsahu knihy. Zde si lze knihu objednat.

obálka knížky

Vánoce přinesly dětem radost z dárků, avšak sníh nenapadl a krajina vypadá spíš jarně. To se však může brzy změnit. Dospělým postačila k Vánocům knížka. Ta je darem ne malým a udělá radost velikou tomu, kdo to očekává. A takových, co podobný dárek očekávali, je jak doufám stále dost. Je potěšitelné, že někdo pro nás knížky píše.

Končí starý rok. Slyším o zákazu kouření na místech, které se podílí na zaměstnanosti lidí v regiónu stejně, jako se ono místo podílí na jeho znečištění. Ačkoliv se občas chováme jako praštění, žijeme na místě, k žití víc než vhodném. Je mnoho míst ve světě, která jsou k žití vhodná už méně. Jsem zde rád.

Přeji všem lidem dobré vůle zdravý rozum i v roce 2016.


Martin 6 let

14:00 [Permalink]

středa, 23. prosinec 2015

Vánoce


Očekáváné, jsou opět tu.

koník


Každý rok v tom čase dávám zde k dobru pohádku, ale rok 2015 je i na konci výjimečný. Nezbyl čas na mnohé tradice adventu, včetně vánoční pohádky. Přesto nebudou štenáři PB o tradiční pohádku ochuzeni. Není v pravdě pohádkou, spíš jen příběhem trochu pohádkovým, však ne zcela smyšleným. Opravdu v Šenově kdysi na mlýně žil mlynář Jiří Naisar, který měl syna Jana. Ten byl panským kočím na zámku Skrbenských. Johanes Naisar s manželkou Annou Zekzulkovou měli syna Josefa a ten se stal kočím na panství barona Filipa Skrbenského v Dřevohosticích. Ty se dříve nazývaly též Dřehostice. Tam se oženil s Františkou Skladnyovou. Historie skrývá nejeden zajímavý příběh. Příběh o Josefovi, Frantině a vandrovním, pohádkou být může, když ve vás vzbudí příběh obrazotvornost. K napsání pohádky nebyl tentokrát dostatečný čas. Ovšem příběhy dávné jsou vhodné ku snění.Ten o Josefovi a Frantině má pravdivý základ a k pohádce přece blízko. Příběh o koních, kočích (německy kutcher) děvčatech, chlapcích a lásce je samo pohádkou odvěkou. Kéž po nás zůstanou pohádkové příběhy též takové.
Příběh mohl být napsán díky inspiraci přítele z Dřevohostic. František zná dobře historii svého rodiště a neunikla mu informace v matrice, kde je o Josefu, kočím v Dřevohosticích záznam.


povoz


Přeji krásné svátky Božího narození a v novém roce 2016 jen málo stresujících zpráv a více pohádek s dobrým koncem.


Pohádka

09:20 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana (mlčící)
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo