Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 29. srpen 2015

Svízel aneb konec prázdnin

Vedle radosti z krásného počasí, kdy i zde na východě republiky bylo tak, jako ve středomoří, přineslo léto také svízel. Nemyslím tím velkou obtíž, nebo bylinu stejného jména - svízel (Galium), nýbrž motýla, který dostal jméno podle oné byliny.

Holubí ocásek

Jak jsem se dočetl v jedné knize (bez tiráže, která by určovala cokoliv bližšího o autorovi a nakladatelství, však s obrázky malíře Stanislava Lolka) "Dlouhozobka svízelová (Macroglossa stelarium, der Taubenschwanz) je z našich lyšajů (v knize ještě jsou "Lyšajové neboli motýlové večerní s tvrdým - y-, na rozdíl od dnešního pravopisu, kdy se píše - i - měkké) nejmenší. Přední křídla má celkem šedohnědá, zadní rezavě žlutá, s tmavou obrubou. Na konci těla jsou delší chloupky, které připomínají podobu holubího ocasu odkudž nazývá se tento lyšaj také "holubím ocáskem". Létá i za dne a to velmi prudce a vysává předlouhým sosákem z květů medové šťávy. Zelené housenky žijí na svízelích."
Původ jména je tedy znám. Podrobnější informace o tomto "kolibřím" hmyzu lze nalézt v knihách a na internetu v různých jazykových verzích. Z těch českých můžu doporučit stránky Radky Pálenikové, a takéiReceptře , z těch nám blízkých cizojazyčných pak stránky meinbezirk.at. V Rakousku je jistě výskyt dlouhozobky svízelové mnohem četnější. Co se obrázků tohoto lišaje týká, jsou jich na internetu tisíce, jeden lepší než druhý. Je tedy zbytečné se pokoušet tento počet dál navyšovat. Přesto se mnozí z nás o to pokouší stále. A to je ta svízel. Vyfotit neposednou dlouhozobku není snadné. Dlouhozobka zde na východ přilétá od roku 2001 (dříve jsme ji nepozorovali) a nebylo snadné ji spatřit, natož vyfotografovat. V roce 2001 jsem disponoval ještě analogovým fotoaparátem a nebyl na přílet "kolibříka" vůbec připraven. Avšak ani později se nepodařilo hbitého lišaje vyfotografovat. Pokusy končily místo fotografie, rozmazanou šmouhou. V roce 2004 jsem psal o Dlouhozobce na blogu Macroglossum… Lišaje tehdy zaznamenali v Kamenných Žehovrovicích a Melvyn Clarke na svém blogu Občasník napsal článek - Setkání s dlouhozobkou svízelovou. Dnes už skvělý Občasník neexistuje, ale dlouhozobky jsou už pravidelnými hosty v našich krajích a Melvyn Clarke dál působí v literatuře jako překladatel. Pro některé z nás bylo objevení zajímavého lišaje překvapením až na počátku třetího tisíciletí. Ovšem na jihu Moravy už tohoto znamenitého hmyzího letce pozorovali mnohem dříve. O tom píše ve vzpomínkách z mládí doc. RNDr. Vladimír Hanák, CSc na stránkách Horního Újezdu. Docent Vladimír Hanák už pozoruje přírodu víc jak osm desítek let (* 31. 3. 1931 Znojmo) a tedy svědčí o přítomnosti dlouhozobky u nás poměrně mnoho let.
Pokoušel jsem se rovněž "holubí ocásek" vyfotografovat. Byl to však pro mne úkol nelehký. Sice se podařilo snímky všetečného lišaje pořídit, ale kvalitou můžou sotva soupeřit s jinými, kterých je na internetu nepřeberné množství. Zdá se, že se dlouhozobka svízelová těší mezi fotografy velké oblibě.
Je mnoho zastupitelů řádu bezobratlých, které lze fotografovat relativně snáz, ale ani fotografování např, čmeláků, kobylek či vážek, nemusí být snadné, jak by mohl člověk usuzovat z rovněž přehršle skvělých snímků na internetu. V konkurenci takových krásných obrázků nemůžu se svými amatérskými snímky uspět, ale v dokumentování života na naší zahradě postačí. Zahrady obývají mnozí živočichové. Jejich objevování patří k radostem fotografa. Dnes vám zprostředkuji, co jsem potkal v létě na naší zahradě. Ne vše se podařilo zachytit fotoaparátem, ale pár živočichů prošlo objektivem tak, že není jejich obraz zcela roztřesen, ačkoliv ostrý také ne. Je to svízel, ale nevzdám se.
Galerie 2015

Jarmark 2015

Na konci prázdnin je v Šenově tradičně jarmark. Ani letos tomu nebylo jinak a počasí se postaralo o velikou účast. Zahájení bylo ve 14:00 a jarmark otevřel starosta Šenova Jan Blažek. Jeho slova jsem (rovněž tradičně) nestihl, ale vzápětí jsem ho spatřil stojícího pod lipou, tak jsem byl samotným starostou ubezpečen, že jsem o nic nepřišel. Věřím, že slova starosty na zahájení jarmarku jsou formální, přesto mne neúčast mrzela. (Naštěstí jiní byli zahájení jarmarku přítomni, tak si starostovo zahájení můžeme poslechnout. Projev starosty - Jarmark 2015 Starosta mohl být se začátkem jarmarku spokojen. Pouze oznámil, že kvůli trvajícímu suchu, nebude dříve avizovaný ohňostroj. Třeba byli Šenovští hasiči v pohotovosti, zřejmě nebylo třeba o jarmarku zasahovat. Program se úspěšně rozbíhal a vedle ohromného množství prodejních stánků, bylo lze spatřit mnoho zajímavého. V prostorách školy vystavovali své výpěstky zahrádkáři a včelaři. Tradičně byla výstava bohatá, neb zahrádkáři v Šenově mají početnou členskou základnu. V tomtéž areálu, však vně, provozovali skauti "opičí" dráhu v korunách stromů. Stateční účastníci poznávali, že v korunách stromů to není vůbec snadné. Po zdolání trasy však všem zářil ve tváři spokojený úsměv.
U zámeckého parku pak lákaly kolotoče a jiné atrakce. To už do středu Šenova proudily davy lidí, až bylo obtížné se pohybovat, natož fotografovat. Poznaje, že jarmark počíná se naplňovat, zamířil jsem hledat klid ke Staré škole. Kupodivu byly dveře Knihovny a Šenovského muzea otevřeny, tak jsem mohl pobýt mezi Skrbenskými. Blíží se jejich návrat z rodného Šenova do depozitu NPÚ, tak jsem byl rád, že jsem je mohl opět spatřit na portrétech. Je to pro mne stále úchvatná podívaná. Také jsem se byl podívat, jak rostou duby před Starou školou. Je sucho, tak jsem měl obavy, zda jím duby nestrádají. Zdá se však, že je o ně dobře postaráno. Rostou k naší radosti.
Strávil jsem procházkou pár hodin krásného sobotního odpoledne. Prázdniny končí, škola začíná. Do nového školního roku přeji všem mnoho štěstí a radosti.
Jarmark 2015


21:30 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana (mlčící)
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo