Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

čtvrtek, 26. březen 2015

Znám ji, znám

Znám ji, znám,
texty její čítávám,
v próze, verších vídané,
jsou po čertech dobře psané!
Rád mám slova snová,
první, i ta nová,
znám je, znám,
rád je potkávám.
                        Pf

Žofie Zejdová je autorka několika literárních dílek, které přinesly radost čtenářům i lecjaké ocenění autorce. Není zatím knížek mnoho, ale žijí si radostně ve světě čtenářském už pár let. Tvořivost Žofie Zejdové je též radostná, proto se můžeme těšit, že se dočkáme i dalších radostí z tvorby autorky, kterou máme rádi.


Dosud vyšlo:
Láska je motýlek - verše i pro tebe (kniha - Tiskový Expres 2011, a ůBooks 2011), Náhoda na víně (ůBooks 2012), Básničky ze zamčené krabičky (Almanach 2014 - Literární klub Petra Bezruče, kolektivní člen Obce spisovatelů Praha, Tiskárna Kleiwächter 2014). Mlcáskové - pohádky, (vlastním nákladem, Tiskárna Kleinwächter 2015).


Básně v knize:"Láska je motýlek-verše i pro tebe", provázejí ilustrace Ivy Karasové - Třískové. Vznikla tak souhra krásy literární s obrazovou.

"A hlavy plné popela,
s vědomím vlastní viny,
už sotva někdo uvěří,
že svět může být jiný,
že oheň může laskat vodu
a voda koupat oheň na vlnách.

Iva Karasová-Třísková

„Odsouzená číslo… “ Vlasta se divoce posadila na posteli a rozsvítila malou lampičku.
„Pane Bože,“ pomyslela si, „copak se téhle noční můry nikdy nezbavím.“
Podívala se na hodiny a při zjištění, že je téměř pět hodin, tiše zaúpěla. Za chvíli ji zazvoní budík a stejně bude muset vstávat. Lehce vyskočila z postele a začala se chystat do práce.

Ukázka je z knížky - Náhoda na víně. Próza z roku 2012 neobsahuje sice ilustrace, ale je čtivá a čtenář ilustrace snadno nahradí obrazotvorností. To se podařilo velmi dobře.

Básničky ze zamčené krabičky jsou už zase spojením krásných veršů a obrázků. Obrázky vytvořila, malířka Maří Magdaléna Čechová. Malířka není v Šenově neznámou a Básničky z krabičky ilustrovala skvěle.

"Minulo kouzlo,
život jde dál,
as nejsme
ten správný milenců pár."


Maří Magdaléna Čechová

Zatím nejpestřeji ilustracemi provázené dílko Žofie Zejdové, je to, vydané jako poslední. Pohádky o Mlcáskových tkaničkách jsou velmi krásné a ilustrace Ivy Karasové - Třískové jsou na každé stránce, knížky sice útlé, ale velmi krásné právě díky ilustracím. Ovšem text pohádek o nezbedných tkaničkách nezaostává za ilustracemi. Symbióza obou vydala na dílko rozkošné. My šťastnější obdrželi pohádky z rukou samotné autorky, ale doufám, že i další čtenáři můžou na tuto krásnou knížku dosáhnout.
Je potěšitelným zjištěním, že v Šenově vznikají takové klenoty místní literatury. Osobně považuji Mlcáskové pohádky za jeden z drahokamů v mozaice krásné literatury v našem regionu. Budiž nám přáno, aby mozaika tato se rozrůstala o další, podobně krásné skvosty literatury.
Jsa udivován, znám ji, znám.


Babička Šedivinka má moc ráda zvířátka, a proto v maličkém mlcadomečku, který stojí hned vedle mlcáskového domu dědy Šedivky, kde bydlí všichni mlcásci, chová kocourka Černoočka, kočičku Mňoukandu, prasátko a hejno liliputích slepiček s kohoutkem.
Jednou ráno si babička zavolala Modrouška s Růžovinkou a řekla jim: "Moji milí mlcavnoučkové, potřebuji od vás pomoc."

Iva Karasová - TřískováKřest knihy pohádek

To a jiné krásné pohádky s krásnými obrázky najdete v nové knížce Žofie Zejdové - Mlcáskové. Knížku si můžete vypůjčit v naší knihovně. A nejen tuto.

Žofie Zejdová 3 knihy

21:08 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana (mlčící)
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Miroslav Saniga

Pořád zelené

Město Šenov
Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo