Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

čtvrtek, 15. leden 2015

Novoročenky

pf2015 Zbigniew Kubeczka

Třináctého ledna nového roku 2015 jsme se sešli ve Staré škole při vernisáži výstavy - NOVOROČENKY, manželů Danuše a Stanislava Šeredových. Výstava je to na okraj nového roku příhodná.
Bylo možné se dovědět leccos o tomto fenoménu doby spíše minulé. Pan Stanislav nám pověděl o historii novoročenek, též o současném doručování elektronickou cestou, kdy jsou na internetu tisíce nabídek novoročenek k použití. Při zahájení výstavy jsme dostali PF jednoho z autorů vystavených novoročenek, pana Zbigniewa Kubeczky z Orlové, který rovněž byl na vernisáži přítomen. Po stručném seznámení se s novoročenkami všeobecně, byli jsme Stanislavem Šeredou a ředitelkou muzea Simonou Slavíkovou pozvání k prohlídce výstavy.
První zastávka byla před panelem s nástinem historie novoročenek na osmi stranách textu A4. Kdo četl, neprohloupil. Lze tam se dočíst, že např. z doby kolem roku 1430 pochází z Německa dřevořez s Madonou, Jezulátkem, anděly, plachetnicí a stuhou s novoročním přáním, nebo že roku 1493 vytvořil novoročenku s Jezulátkem a zeměkoulí Albrecht Dürer (viz. Obrázek).

Albrecht Dürer prostřednictvím Wikimedia Commons

Taktéž se tam čtenář doví, že někteří umělci příležitostnou grafiku programově odmítali, jiní se jí věnovali až pod tlakem okolí. To a mnoho jiných zajímavostí kolem novoročenek je tam psáno. Ovšem prohlídka samotných ukázek tvorby významných českých grafiků překoná jakýkoliv text. Mnozí možná i zatouží dostávat podobně skvostné grafiky k Novému roku. K tomu není cesta složitá. Stačí přát a bude přáno.
Na vernisáži nescházel starosta Šenova Jan Blažek i další významní hosté, s nimiž bylo radost se setkat. Tato výstava je další sympatickou akcí Knihovny a Šenovského muzea. Manželům Danuši a Stanislavu Šeredovým se podařilo představit velký soubor novoročenek ne všedních autorů. Vždyť vedle Zbigniewa Kubeczky, je na výstavě představená příležitostná grafika nejednoho umělce, též zvučného jména. Jsou zde například vystavené novoročenky Adolfa Borna, Honzy Vyčítala, hned zkraje pak zaujmou pestrá "PéeFka Petra Ptáčka. Originalita novoročenek je mnohdy obdivuhodná. Novoročenky si dovedou ten krátký okamžik vkročení do nového roku pamatovat. Někteří lidé si novoročenky uchovávají právě pro tu jejich paměť, když ne už pro grafickou výjimečnost. Tak jsou uchovány často novoročenky rodinné, nebo přátel. Těch, kteří novoročenky sbírají cíleně jako manželé Šeredovi je málo. Výstava novoročenek ve Staré škole je vzácnou příležitostí k poznání krásné grafiky.
Mám k příležitostní grafice vztah víc než kladný. Setkal jsem se s krásnými novoročenkami malíře Viléma Wünsche při výstavě jeho ilustrací. Jeho novoročenky mají tradiční motivy, tzn., nechybí na nich klanění Tří králů, jesličky s Jezulátkem, ale též občas na horizontu silueta šachetní věže, nebo vedle klanějících se pastýřů v Betlémě, havíři. Kdo novoročenku Viléma Wünsche obdržel, uschoval si ji.

Vilém Wünsche 1940


Dnes lze novoročenky posílat snadno elektronicky, jejich internetová nabídka je nepřeberná. I o tom Stanislav Šereda hovořil. Je však ještě dost "pomatenců", kteří vždy ke konci roku vyrábějí novoročenky doslova na koleně, aby originálně pozdravili své přátelé, ať už skrz internet, nebo klasickou poštu. Vhodné je rovněž použití nabídky z Nakladatelství UMUN, ačkoliv po prvním objednání zboží z jejich nabídky se automaticky stanete oblíbeným kupujícím a bude vám napříště něco z nabídky také automaticky zasíláno každý rok. Někomu to může připadat jako loudění, ale nabídka je luxusní a podpora takovému umění mnohým přináší radost.
Dřív než se rozhodneme poslat někomu novoročenku, třeba si uvědomit, že nás nikdo neukamenuje, když jí poslat zaponeme, a také není bičem na ty, kteří novoročenky neposílají vůbec. Někomu posílání novoročenek připadá vhodné, ne bez romantiky, jinému jako dění pošetilé a zbytečné.
My, kteří podobné pošetilosti konáme, neočekáváme stejné pošetilosti od jiných. Pravda, občas se někdo nechá k podobné pošetilosti svézt.
Někdy se může stát, že opomenete novoročenku poslat tam, kde jí obvykle posíláte. Mons. Tomáš Halík kdysi napsal, že se nemáme trápit, pokud zapomeneme poslat novoročenku. Ano, jsou důležitější věci, než "PéeFka", ale zrovna se mi přihodilo, že jsem zapomněl poslat novoročenku na adresu, kde už novoročenky léta posílám. Přítel mi pak napsal, že snad kvůli jeho změněné adrese nedostal moji obvyklou novoročenku. Věřím, že to přítel z jižní země Han mínil upřimně. Letos tedy dostal ode mne novoročenku se zpožděním. Já totiž tentokrát elektronickými PF neplýtval, abych nenutil nikoho podobnou pošetilost rovněž činit. Netušil však, že u některých může absence jedné novoročenky vyvolat obavy o mou existenci.

Petr Ptáček 2006

I tentokrát je výstava ve Staré škole přínosem. Určitě pak pro ty, kteří podobně jako já jsou "postiženi" touhou pozdravovat v novém roce své přátelé tak, jak se zdravívalo dříve. Už tehdy jsme se dělili na ty, kteří posílali a ty, kteří přijímali. Nejinak tomu je i dnes. Bez ohledu na to, do které skupiny patříme, výstava ve Staré škole skýtá pohled jen na radostné okamžiky. To je právě dnes darem velikým.19:47 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana (mlčící)
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Miroslav Saniga

Pořád zelené

Město Šenov
Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo