Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

úterý, 15. říjen 2013

Jak jsem poznal štětku

ostnolist


Kdo čekal bulvární příběh, toho musím zklamat. Chci vyprávět o klopotné cestě k poznání jedné rostliny, která se objevila znenadání v naší zahradě.
Zprvu jsem se domníval, že nám u kompostu vyrůstá křen. Veliké listy připomínaly křen selský - Armoracia rusticana L., a my se těšili, že si brzy vyryjeme chutné kořeny. Ponechali jsme domnělý křen růst do chvíle, než poznali, že se jedná o rostlinu zcela jinou. Její listy totiž obsahovaly ostny. Ty byly hojné jak na svrchní tak i spodní straně listů. Křen vyloučilo také objevení kolonie drobných bratříčků v blízkém okolí. Záplava růžicových listů nás zaskočila. Pátral jsem po informacích o tomto vetřelci v botanických poradnách všeho druhu a prohlédl stovky obrázků. Leč odpověď na otázku, co v naší zahradě roste, jsem nenašel. Podezření padlo na bodláky, pcháče a jiné "pichláčky", ale mezi nimi po stejných listech ani vidu. Možná rostliny pocházejí z Mato Grossa, blesklo mi hlavou, když nebylo možné listy identifikovat ani vyhledáváním dle vloženého obrázku Googlem. Už to vypadalo, že rostlina neroste jinde než na naší zahradě a jde tedy o nový druh. Dal jsem rostlině dokonce i jméno - Ostnolist zahradní (Acantholimon hortensis Pferda.), ale pak se mi konečně rozsvítilo.


invaze?


růžice listů štětky plané


Vzpomněl jsem si na rostlinu, která loni vyrostla na východním svahu "Hilltop Mouse" (kopec-hora v naší zahradě - pozn.). Vyhledal jsem loňské snímky onoho vysokého "bodláku" ( všeobecně tak to nazýváme každou rostlinu, co má nějaké bodliny) a pak už bylo vše jasné. Najednou se informace počaly objevovat. Jde o dvouletou rostlinu a já si tu loňskou s letošními ostnatými listy nespojil. Odhalení bylo radostné, ale radost kalilo pomyšlení, že jsme všechny rostliny zlikvidovali jako nepatřičný plevel dřív než došlo k jejich poznání, které teprve odhalilo velké klady rostliny pro zdraví člověka. Koho by napadlo, že ostny chrání takové tajemství. Z tajemné rostliny se vyklubala štětka. Štětka planá (také lesní) - Dipsacus fullonum L., synonymum Dipsacus sylvestris Huds., která má široký léčivý potenciál. Vedle spektra léčivých účinků, údajně rostlina dokáže léčit i Lymskou boreliózu.

štětka planá


Impozantní rostlina, která bývá obdivována pro své dospělé "štětky", může ve stádiu semenáčků z neznalosti naopak leckoho (jako se to stalo mně) vyděsit, zvláště vyskytnou li se na jednom místě ve větším počtu najednou. Ovšem, měly li by všechny ty semenáčky, které letos vzklíčily na zahradě vyrůst v příštím roce v statné štětky, pak by mnoho místa pro jiné rostlinstvo nezbylo. Je tedy v případě náznaku invaze (tyto rostliny však údajně invazní nejsou) vhodné zakročit.
A poučení? Nešlap, nelámej, když nevíš.
Šťastný konec - ne vše jsme stačili zlikvidovat.


likvidace invazesuché štětky


12:17 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana (mlčící)
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Bioplynka 2011rozcestník


NOVÉ

Šenovské sdružení
Pořád zelené

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo