Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

neděle, 30. červen 2013

Purpurový Kunín 2013

Zlatá Praha 1899, Lev sv.p. Skrbenský z Hříště, arcibiskup pražskýV posledním červnovém dnu zněly z kůru kostela Povýšení svatého Kříže v Kuníně zpěvy obzvlášť krásně. Snad to způsobila přítomnost Jeho Excelence Monsignore Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského, nebo tam bývá krása obvyklou. Monsignore však při pontifikální mši svou osobností vzpomínku narození kardinála Lva Skrbenského sv. p. z Hříště povznesl ještě výš.
Leo se narodil před 150 léty v blízkých Hukovicích rodičům Filipovi a Leonii roz. sv.p. Czeike von Badenfeld (Philipp a Leonie)
V červnu roku 1863 mu byli kmotry babička a dědeček ze zámku v Šenově, Anna a Anton Skrbenští z Hříště.


Mons. Graubner naslouchá


Toho odpoledne jsem přes Hukovice, kde zámek je už obtížně patrný v obrysech po léta měněné budovy, cestoval do Kunína abych prožil mši svatou v tamním kostele Povýšení svatého Kříže a později vernisáž výstavy - Lev oděný v purpuru v přilehlém zámku. Zámek, přes ponoření do vody v roce 2009, vypadá dnes opět skvěle a návštěva v něm přináší povznesení ducha podobně jako Povýšení svatému Kříži kostela u něj.


vojenská garda


Mše byla opravdu skvostnou. Samotný příchod Jeho Excelence Monsignore Jana Graubnera v doprovodu kněží, Jáhnů, členů řádu Německých rytířů (mají vztah k posledním dnům kardinála, k řádu měla vztah i jeho teta Henrieta) a krojovaných děvčat a chlapců, ti všichni vojenskou gardou střežení, zapůsobil na nás v lavicích opravdu velkolepě. Slova Monsignore Graubnera byla pak moudře vlídná a mši učinila slavnou bez pochyby. Farnosti se patří za přípravu mše hodně děkovat.


zpěváci


Po duchovní vzpomínce Kardinála Lva Skrbenského následovaly vzpomínky více méně materiální na výstavě v zámku. Než však vernisáž výstavy - Lev oděný v purpuru v zámku započala, mons. Jan Graubner si mladé zpěváčky poslechl před zámkem, než se všichni ztratí v davu uvnitř velké budovy.
A ztratili se. Kdo však trpělivý byl, našel nakonec vše, co výstava skýtá. A je věru požehnaně toho, co může návštěvník výstavy - Lev oděný v purpuru v Kuninském zámku spatřit.. Podílejí se totiž na výstavě mnozí, Arcibiskupství olomoucké a pražské, Římskokatolické farnosti Dlouhá Loučka a Kunín, Muzeum Valašska a Těšínska, Národní archív a filmový archív, Státní okresní archívy Nového Jičína a Olomouce a Zemský archív v Opavě. Ti všichni spolu jsou dostatečnou zárukou kvalitní podívané.


mladí čápi na komíně zámku v KuníněNechci z Pferdova blogu dělat "Rajče", proto zde uvádím málo jen obrázků pro informaci. Živé obrazy jsou k zhlédnutí v Kuníně. Můžu a chci všem návštěvu Kunína doporučit. Také chci poděkovat Muzeu Novojičínska, které neopomenulo do Šenova pozvání na tuto neobvykle krásnou výstavu poslat. Ta potrvá sice až do desátého měsíce, takže je k návštěvě dostatek času, ale přece, ten zdánlivě dlouhý čas uplyne jak voda, čápi z hnízda na komíně slétnou a pak už může být pozdě. Spěchejte, je za čím, to jsou má upřímná slova.


zamek_kuninzámek v Kuníně

Fotografie kardinála z nové knížky Jitky Johnové - Kapitoly ze života21:26 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana (mlčící)
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Bioplynka 2011rozcestník


NOVÉ

Šenovské sdružení
Pořád zelené

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo