Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 1. září 2012

Jarmark 2012

Je 10:00, sobota 1. září. Prší. Je to zcela jinak, než bylo v ten den před rokem. Tehdy slunce na nás zhlíželo přívětivěji, ale dnešní deštivá varianta zase bývala pro jarmarky obvyklejší.

"

Ale buďme vděčni i za ten déšť, neb je příliš sucho.


Tuto větu pronesl při zahájení výstavy - Kouzelná krása krojových stříbrných šperků Těšínského Slezska ve Staré škole starosta města, ing. Antonín Ševčík.


filigránový šperk


Spolu s ním bylo na vernisáži přítomno množství diváků, z nich většina patří už tradičně k návštěvníkům všech podniků pořádaných Knihovnou a muzeem v Šenově. Slova se pak ujala paní ředitelka Simona Slavíková a PHDr. Jiřina Pavlíková, která zastupuje Těšínské muzeum, z něhož byla sbírka šperků na výstavu zapůjčená. Doktorce Pavlíkové patří poděkování za to, co pro Šenov koná, ale ona dřív poděkovala panu starostovi za příkladnou podporu ze strany města. Její přítomnost na vernisáži umožnila návštěvníkům zeptat se na cokoliv o vystavených exponátech. A bylo na co se ptát, čehož mnozí z nás návštěvníků využili. Výstava představuje ukázky zlatnické práce a divák se dozví mnohé o zdobných krojích Těšínského Slezska, které nemají jinde obdoby. Spony, háčky, knoflíky, náhrdelníky, filigránové perly, to vše je na výstavě k vidění a každý, kdo výstavu navštíví, krásu šperků jistě ocení. Kdo by chtěl dozvědět se víc o tomto fenoménu Těšínského Slezska, může na místě koupit knihu, která poskytuje rozšířené informace. Vystavené šperky mají dnes vysokou hodnotu nejen použitého materiálu, ale především toho, co mají o tradici zdejšího kraje v sobě ukryté.


zdobený kroj
Ve 14:00 téhož dne stále ještě prší. Otec Petr Okapal nás zve pod střechu kostela Prozřetelnosti Boží. Vstupujeme do chrámu v jehož azylu očekáváme příchod ředitelky muzea, Simony Slavíkové. Přichází záhy a ujímá se slova. Znovu si připomínáme, jak bohatou historii Šenov má a co krásného kostel obsahuje. Jablonského obrazy, Schubertovy sochy a také lze spatřit, že kostel mění se k lepšímu nejen zvenčí, ale také uvnitř zásluhou p. Petra Okapala, který obnově kostela a farnosti věnuje nemalé úsilí.


obrázek části ornátu


Pookřelí před oltářem, stoupáme po historickém schodišti do oratoře, kde je nyní umístěná výstava Z dějin Šenovské farnosti. Ta je vzácnou ukázkou života farnosti. Portréty jejich správců visí na stěnách. Můžeme zde spatřit například obraz p. Antonína Monczky, Jana Koláře, Emila Sosny a dalších. Lavice nebývaly v kostelích dříve početné, výjimkou nebyl ani kostel Prozřetelnosti Boží. Lavice jak je známe dnes, jsou dílem předchozího faráře, p. Ervína Morcinka. Ukázka původních lavic je součástí výstavy v oratoři. Zdobené kněžské ornáty jsou zajímavou ukázkou liturgických náležitostí a jsou moc krásné. Celá komentovaná prohlídka byla vzácnou příležitostí poznat histori kostela a přijmout laskavý mír pod klenbou chrámu, který nyní prochází cestou oživení. Příslibem oživení kostela Prozřetelnosti Boží je i pozvánka na zítřejší koncert. Varhany, housle a akordeon jsou příslibem zajímavého programu. Díka za to deštivé, ale krásné odpoledne.

obraz Ant. Monczka


Přestalo pršet. Koho mraky nad hlavou neodradí, čeká večer bohatý program na náměstí, který rovněž k jarmarku tradičně patří. O tom se jistě dočteme na místě jiném.
Já zde můžu "pouze" popsat, co se dělo dnes dopoledne v Knihovně a odpoledne v kostele Prozřetelnosti Boží. Tam toho bylo pro nás připraveno tentokrát opravdu hodně, za což patří poděkovat.

obrázek

11:48 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Hravé učení
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Bioplynka 2011rozcestník


NOVÉ

Šenovské sdružení
Pořád zelené

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo