Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 10. březen 2012

Předjaří

Včera do Šenova přilétli špačci, ti jsou zárukou toho, že nás zima více trápit nebude. Nebyli špačci jedinými posly dobrých zpráv, také znovuotevření muzejní části ve Staré škole je zprávou neméně radostnou.

Stará škola, 10.3.2012 17:00


Úsilím pracovníků knihovny a muzea a s podporou města mohly být včera slavnostně otevřeny nové prostory muzea, zároveň s představením historicky první výstavy. Tu připravili členové Sokola Šenov k stému výročí založení organizace.
Vernisáži výstavy předcházel akt odhalení pamětní desky jednomu z nejvýznamnějších představitelů Sokola Šenov, Vilému Maňovskému.
Učitel Maňovský byl řídícím na Staré škole a předsedou Sokola v Šenově. V roce 1941 byl spolu s dalšími činovníky Sokola zatčen gestapem a poslán do koncentračního tábora v Osvětimi, z něhož se už nevrátil. Byl zavražděn mašinérií, která se obávala sokolské uniformy tak, že neváhala použít proti ní nehrubšího násilí, jemuž podlehli právě ti nejlepší. Vilém Maňovský, učitel šenovský a Ladislav Černecký, učitel v Radvanicích, byli dva z mnoha, kteří byli umučeni, aby zrůda mohla snadněji ovládat ostatní.

Vilém Maňovskýpamětní deska na Staré škole


Včera se k odhalení pamětní desky na Staré škole sešlo na sto lidí, aby uctili památku především Sokola. Šenovské občany ctí to (ale nejen šenovské), že se na akci v tak hojném počtu sešli. Nejsou však prostory Staré školy tak veliké, jako byly v Lipové aleji, proto nebylo snadné se na vernisáž výstavy uvnitř budovy dostat. Všem, kterým se to nakonec podařilo bylo nabídnuto občerstvení a program vernisáže pokračoval proslovy, kterých mnozí z nás vzadu žel slyšet nemohli. Nicméně při troše urputnosti bylo možno se do nově otevřené místnosti protlačit a spatřit tak první výstavu v ní. I přes zúžené zorné pole (polovinu místa zabírá nyní stálá expozice muzea, tedy nelze ještě místnost považovat za definitivní prostor pro konání výstav, besed ap.) bylo znát, že se sokolská obec dobře na tuto výstavu připravila a se ctí představila bohatou historii k stému výročí trvání organizace v Šenově. Vzácné fotografie, dokumenty a fragmenty sokolské činnosti byly doprovázené filmovými dokumenty ze života šenovských sokolů.
Včerejší dění ve Staré škole znovu potvrdilo to, že si lidé zdejší místo oblíbili a třeba, že sokolové taktéž mocně přispěli svou přítomností (ostatně jsou i jindy pravidelnými návštěvníky akcí přádaných Knihovnou a muzeem, neb jsou také dobrými občany Šenova) bylo milé setkat se s tolika přáteli kultury Šenova. Bude sice nutno výstavu teprve později důkladně zhlédnout (včerejší zájem publika byl příliš velký na to, aby se člověk dokázal do prohlídky hlouběji ponořit), naštěstí bude přístupná až do 31. března, takže k tomu bude ještě příležitost. Jistě stojí za to, prohlédnout si řádně to, co s takovou pečlivostí naši Sokoli připravili a při tom ocenit dílo všech, kteří se na znovuotevření muzejní části Staré školy podíleli.
Děkuji za milý večer a těším se na další pravidelná setkání. Atmosféra kulturní sounáležitosti je o kus dál na cestě k naplnění snahy o udržení kulturního života Šenova.
Návštěvu muzea vřele doporučuji všem, kteří se včerejšího odhalení pamětní desky Vilému Maňovskému a znovuotevření muzea ve Staré škole nemohli zúčastnit.
Předjaří naplňují navrátivši se ptáci, ale též činnosti, které si lidé oblíbili a jejichž návrat tak spontánně přivítali.
Vítej zpět naše milé muzeum. Jsi prvním kvítím vykvetlým letos z půdy historické. Kéž nikdy neuvadne tvůj květ poznání, jímž nám zpříjemňuješ chvíle s tebou strávené.

pocta sokolu

konečně doma

08:32 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Hravé učení
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Bioplynka 2011rozcestník


NOVÉ

Šenovské sdružení
Pořád zelené

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo