Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

pátek, 10. únor 2012

77


Někteří (77) poslanci Parlamentu České Republiky na 33. schůzi sněmovny při svém 202. hlasování upřednostnili konkurenceschopnost znečišťovatelů před zdravím obyvatel. Konkurenceschopnost domácností při tom nevzali v úvahu. My, kteří desetiletí už platíme za "čisté" topení bezkonkurenčně vysokou cenu, jsme nuceni sledovat, jak jsou mediálně zdůrazňovány na tři stovky domácností, kterým dotace pomůžou zaměnit topné zdroje. Ostatní, kteří na dotace nedosáhnou, budou kontrolováni a změna (zřejmě už bez dotací) jim bude případně nařízena.

Bylo zajímavé sledovat rozpravu poslanců, především v druhém čtení vládního návrhu zákona o ochraně ovzduší - EU, k němuž předložil za hospodářský výbor poslanec Ladislav Velebný (ČSSD) podstatné změny.
Ing. Jiří Krátký, poslanec taktéž za ČSSD vypočetl, jak konkurenceschopné ekonomiky Evropy oproti nám za znečištění platí. Jeden příklad za všechny: "…jestliže máme dnes za znečištění tuhými látkami poplatek 4 200, v roce 2000 to bylo v Německu přepočteno na tehdejší marku 18 tisíc korun."
Změny proti vládnímu návrhu komentoval v rozpravě také poslanec za TOP09 František Laudát: "…špatně se argumentuje konkurenceschopností, zájmy českých podniků, zájmy teplárenství a dalších firem, kterých se v předkládané podobě zákon dotkne, v době, kdy má Ostravsko velký problém." Po té ještě zmínil zdvojené poplatky za totéž, na což později reagoval poslanec Václav Zemek (ČSSD), že nelze směšovat imisní povolenky s ostatními poplatky za znečištění, neb povolenky se týkají toliko imisí CO2.

Ani to, že proti změnám návrhu hlasoval ministr financí i životního prostředí, nezabránilo poslancům napříč sněmovnou změny prosadit. Podíleli se na tom jak poslanci ČSSD, tak ODS, zatím, co TOP09 a VV hlasovaly převážně proti změnám vládního návrhu. Takřka jedním hlasem se za neplacení poplatků velkými znečišťovateli postavili poslanci KSČ (viz. hlasování 202 a Digitální knihovna PRČ. PS
Před volbami je člověk občas na vážkách, komu svůj hlas dát. Po dnešním hlasování sněmovny už vím, kterým 77 poslancům hlas nedám.
obrázek


18:46 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Hravé učení
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Bioplynka 2011rozcestník


NOVÉ

Šenovské sdružení
Pořád zelené

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo