Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

úterý, 12. říjen 2010

Jak jsem volil, jak jsme volili

štít

rolnik
horník

V prvním prosincovém dni vzpomeneme 110 let od narození jednoho z nejznámějších šenovských rodáků, malíře Viléma Wünsche.
Vilém se narodil rodičům Maxmiliánovi a Marii, v Šenově 1. prosince roku 1900.
Přes chudé, ale šťastné mládí, poznal všechny barvy života, které pak vložil do svých obrazů. Vilém Wünsche.
Nejviditelnější a tudíž nejznámější připomínkou malíře jsou sgrafita na budově Základní umělecké školy Viléma Wünsche v Šenově. Fasáda domu, jako i sgrafita, nesou stopy poškození. Je potřeba sanovat omítku a město její opravu má už nějaký čas v plánu. Zda při tom bude pamatováno i na restauraci sgrafit, nemohu znát. Sgrafita se však stala trvalou dekorací budovy a bylo by smutné, kdyby právě při stodesátém výročí narození jejich autora nadobro zmizely.
Samotná budova už něco pamatuje a její ne-pravý úhel jihovýchodní zdi, jako i stáří jsou nadále obestřené tajemstvím.
Nicméně lze připustit, že sgrafita mohou mnohým připomínat dobu ne dávnou, však obrazy snad nikoho neurážejí a bylo by naší škodou, nezachovat jich příštím generacím. Byly už dříve podobně poškozené a po té zrestaurované (leč voda působila rychle a sgrafita znovu poškodila). Dnes tedy sgrafita potřebují opravit, přičemž lze očekávat, že současné technologie restaurování poskytují trvalejší výsledky. Jak je restaurování podobných objektů finančně náročné, nedovedu odhadnout a možná je zachování sgrafit nad možnosti rozpočtu města. Pakliže lze tato sgrafita opravit, přimlouvám se za jejich zachování. Nedovedu si nyní představit lepší obraz budovy, než se sgrafity nejznámějšího našeho rodáka. Tam, kde už sgrafita jednou jsou (a jedno je, jsou li jimi jeleni v říji na rodinném domě, či pár koní, nebo psaníčka na zámku), není snadné si pak místo bez nich představit. Já sám si bez VW ZUŠ-ku představit nedovedu. Stejné představy možná sdílejí lidé, kteří o sgrafitech budou rozhodovat, ale také můžu se svými představami zůstat sám. Nemohu však mlčet při pohledu na zmizelého vánočního kapra u nohou rolníka, ani na ostaní poškozené části umělcova díla a tuto cestu volím, abych upozornil na bezútěšný stav sgrafit. Vždyť Vánoce se blíží, spolu s výročím autorovým a příslib opravy sgrafit by mohl být milým dárkem pod stromečkem nového zastupitelstva. Fotogalerie sgrafit


Váhal jsem chvíli nad tím, čím nahradit (a zda vůbec) odkaz a ikonu "Šenováka", kterýžto portál už skončil svůj provoz. Až dnes mi vnuk, vnuknul myšlenku na odkaz věru potřebný hlavně jemu, ale ani já se při prohlížení dětského slabikáře na webu neubránil šťastnému úsměvu. Učení hrou se stránky jmenují, a je radost pozorovat zářící dětské oči, sledující obrázkový slabikář na monitoru, který sic nemůže nahradit ten papírový, ale může pobavit, jako i poučit. Jsem s volbou odkazu spokojen.

odkaz na hravé učení


Do oblíbených odkazů přibyl také jeden nový. NOE, je televize dobrých zpráv, kterých je nám třeba.

odkaz na tv noe


Jak volil jsem, zřejmé nyní je, zda dobře, ozřejmí se později. Do zastupitelstva města Šenova volilo tentokrát 2409 spoluobčanů, to je zhruba polovina ze 4862 zapsaných. Z naší volby je zřejmé, že se musíme pokusit domluvit. Cesta nebude vždy schůdnou a bude třeba překonávat překážky, leč jiné, lepší cesty není. Přeji nám všem, aby bylo příští společnou cestou veselo od startu až do cíle.

Výsledky voleb do místního zastupitelstvy - PDF


20:12 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum

Webhosting poskytuje Český hosting
Hravé učení
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Bioplynka 2011rozcestník


NOVÉ

Šenovské sdružení
Pořád zelené

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo