Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 4. září 2010

Na popel

Šenovák končí 8.9.2010
V pondělí 16. ledna, roku 2006, 35 minut po poledni, za čtyř stupňového mrazu, byla uvedena do virtuálního života doména senovak.cz. Na této adrese později začal fungovat informační portál Šenovák, který se stal dobře známým nejen šenovákům, ale i širokému společenství internetu.
Dnes, po téměř pěti letech života byl provoz portálu ukončen.
Za léta, kdy Šenovák plnil také roli obecní vrby, stal se známým a jediným volně přístupným místem, kde mohli šenováci zcela svobodně komentovat dění ve svém městě. Pravda, z počátku byla diskuze vedena na stránkách Návštěvní knihy, a přispívatelé netajili jak své názory na cokoliv, tak svá jména. Také jsem občas do knihy cos napsal. Takto jsme knihu užívali do roku 2007, kdy poslední záznam v ní provedl Robin, na nějž pak ještě reagovala Marty. Od prvních záznamů v knize se pak mnohé změnilo, to když se na hlavní stránce objevil úzký proužek minichatu. Zde se přesunula veškerá komunikace a Karel pro nás, "občasné" textaře, později okno minichatu zvětšil tak, aby zápis i čtení bylo více komfortní. V návštěvní knize rozmlouvali takřka konkrétní lidé - Hanka, Soňa, verča, Klárka, zdenda, Johny, Nikol, a ovšem také identifikované nicky (0 :-), například Pferda, komunikace tehdy nebyla konfliktní.
V minichatu se situace poněkud změnila. I tam sice pár odvážlivců vystupovalo pod svým pravým jménem, nebo všeobecně známým nickem, ale také se, a to převážnou mírou, počaly objevovat texty "podepsané" tím, co zrovna člověku při psaní přišlo na mysl. V poslední době to byly opravdové perly, například; kdo je to a jéje, bába jedna zvědavá, déšť, poslední sbohem, a jéje, debile!!!, ...jo....., pro bábu jedna zvěda, NEROZUMÍM a podobná kvazi jména, vymýšlená jen pro ten okamžik chtěného slova. Díky diskutujícím v minichatu byl dokonce ze strany města popohnán k odpovědnosti administrátor portálu Šenovák, Karel Molin, když za prostořekost jednoho "také diskutujícího", bylo na něj podáno trestní oznámení. Administrátor portálu Šenovák, byl v souvislosti s jedním "také diskutujícím" dokonce vyslechnut PČR (původní formulaci jsem změnil po seznámení se s fakty 10. 9. 2010). Inu, Šenovák nebyl ledajakým portálem a leckomu ležel i v žaludku. Ne každý dnes lká nad popelem "Šenováka", ačkoliv by měl, neb přestanou-li psi štěkat, můžeme se i vlčího bačování dočkat (vlci prominou to přirovnání).
Nebyly však stránky Šenováka kvůli mini chatu vytvořené, ten byl přidán k už existujícím informacím, které především portál přinesl. Byl pomocníkem těch, kteří potřebují znát, kdy jede autobus, jaké bude počasí, co píšou v novinách, nebo dávají v televizi a rozhlase, kam volat když je zle, nebo naopak je-li dobře, dovedl odpovědět na mnohé otázky. Měl jsem Šenováka rád, přesto jsem přestal svým hlasem vstupovat na jeho stránky pro nekompatibilitu s některými diskutujícími. Šenovák byl informačním portálem, nebylo však na něm zastoupeno vše, co s Šenovem souvisí, ale to bylo dáno jeho komerční podstatou. Až na výjimky (především sportovních klubů), jiných organizací Šenovák neodkazoval, což mohlo být způsobené také nezájmem samotných organizací, když o zviditelnění sebe na Šenováku nepožádaly. Šenovák, jak už bylo řečeno, však byl především komerčním portálem, tedy nikdo nemohl očekávat, že zde najde informace absolutní, o všem co se v Šenově udá. Přesto byl Šenovák často odkazovanou adresou, a bude chvíli trvat, než si internet uvědomí, že odkazovaná stránka na adrese senovak.cz už neexistuje.
Po rozhovoru s autorem webu, Karlem Molinem, který je držitelem domény senovak.cz jsem poznal, že nemusí být vše ztraceno. Jak mi Karel sdělil, nevylučuje, že Šenovák jednou povstane z popela jako bájný Fénix. Kdy se tak stane, a zdali vůbec, to však admin říct ještě nedovedl.

Co připomenout nad popelem Šenováka, prvního ve virtuálním světě. Byl dobrým webem, na jehož přítomnost si občané zvykli, a nyní nám bude podobně přátelský portál scházet. Někteří lidé si neuvědomovali, že někdo musí stránky spravovat, čili administrovat, aby je nesežrali dravci. Že to samo sežralo spoustu času, je také pravda, a když pak toho času nezbývá, je nabíledni, že správce raději projekt ukončí, než by stránky nechal chátrat v poryvu internetu, navíc jejich provoz něco stojí, je třeba je hlídat před vandaly, opravovat, oprašovat atd., atd. Také minichat potřebuje moderovat, aby se diskutující mezi sebou nepoprali, nebo neprali prádlo špinavé tak, že by mohlo zavdat k trestnímu oznámení pro veřejné pohoršení cimprlich občanů.
Chci poděkovat Karlovi za to, že Šenováka provozoval a jako správce byl nestranným administrátorem diskutujícím v minichatu. Přeji mu do budoucna fůru času, aby mohl Šenovák jednou z popela vylétnout jako Fénix zpět do virtuálního života internetu.



21:24 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zóny



rozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo