Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

pátek, 25. prosinec 2009

Pferda versus PFERDA - Láry Fáry

Pferda v CZFree.net

Prvním v našem chovu byl od roku 1997 papoušek žako, říkali jsme mu Ferda. První počítač se v domácnosti objevil až o pár let později, koncem roku 2001. Při instalaci prvních Windows 98 jsem zapsal jméno počítače-Ferda. Zatímco papoušek Ferdík už nějakou dobu harmonicky žil s družkou Ferinou, o mém soužití s počítačem Ferdou se to říct nedalo. Nicméně jsem počítač, byť mnohdy bolestně, nakonec ovládnul tak, abych se mohl vydat na internetové pole, kde v různých fórech bylo možné vystupovat pod tzv. nickem, tj. uměle vytvořeným jménem. Tehdy jsem prvně užil jména, které vzniklo ze slov -papoušek a -Ferda, tedy pferda. Později jsem jazykově správně začal psát velké písmeno na začátku jména, místo pravdivějšího původem pFerda. Pferda byl na světě. Někdy však zcela záměrně píši pferda s malým -p. Logickým závěrem bylo, nazvat internetový zápisník -Pferdův blog.
Po nějaké době jsem zjistil, že Pferda není až tak exkluzivním jménem, jak mi zpočátku připadalo, a to nejen v německém živlu, kde se na internetových stránkách vyskytuje opravdu četně slovo das Pferd (kůň) v nejrůznějších podobách, ale postupně se stejné jméno počalo objevovat i na stránkách českých. Nejprve jsem narazil na pátera Františka Ferdu, též známého léčitele. Vyhledávač po zadání jména Pferda odkazoval vedle mého blogu rovněž na stránky s informacemi o tomto populárním léčiteli. Koupil jsem si tehdy dokonce knihu Zdeňka Rejdáka -Páter František Ferda, bych poznal blíže tohoto jasnovideckého léčitele a především vzácného člověka, jehož jména podobu jsem nechtěně užíval. Trochu svatokrádežně mi připadalo to, že mohu figurovat na stejné stránce jako populární páter, vyhledávače však neznají morálku a bez skrupulí dávají dohromady i daleko kontrastnější odkazy.
Později vyhledávače k odkazům na pátera Františka Ferdu a mého Pferdu, přidaly ještě další. Tentokrát pocit svatokrádeže nabyl na intenzitě, neb užívat stejného jména jako ctihodná společnost lidí pomáhajících do života mentálně postiženým, se mi zdála být ještě větší troufalostí než pouhé zmatení jmen s páterem Ferdou. Texty Pferdova blogu mohly sice naznačovat jisté mentální postižení autora (ať mi odpustí ti, co mají podobné postižení lékařsky potvrzené), ale stejně mne sužovala představa, že blogem stejného jména, mohu znevažovat práci tak vysoce společensky ceněnou. Tím, jak odkazů na sdružení - PFERDA ve vyhledávačích přibývalo, pociťoval jsem nepatřičnost mé přítomnosti na stejném místě. Navíc jsem si uvědomil, že sdružení napomáhá návštěvnosti mých stránek víc než já jemu.
Dostal jsem se do ne záviděníhodné situace. Nejprve jsem se pokusil vyloučit možnost, že já byl tím, kdo opisoval a zavzpomínal na dobu, kdy se můj Pferda prvně objevil na stránkách internetu. Důkazy o užívání toho jména mnou jsem našel na stránkách komunity CZFree.net, kde jsem kdysi našel spřízněné prostředí. Registrace nicku Pferda se uskutečnila 20. dubna roku 2003, tedy rok před registrací sdružení PFERDA.

výřez se jménem - pferda

Dalším potvrzením toho, že pferda už nějakou dobu brouzdá sítěmi, jsou záznamy v archivech dřívějšího časopisu Internet.
Jak je vidět na stránkách ministerstva vnitra České Republiky, PFERDA - sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením vzniklo 16.03.2004, minimálně rok po té, co se zrodil Pferda můj. Zjištění mne uklidnilo, ne však natolik, abych dál nepřemýšlel, jak situaci se shodou jmen řešit a zdali vůbec.
PFERDOVU sdružení nemohu a také nechci cokoliv zazlívat, své jméno, na rozdíl od mého, mají úředně registrované a jejich činnost ve společnosti převyšuje tu mou nesrovnatelně. Situace mne nutí reagovat jinak, než pouhým ospravedlněním existence Pferdova blogu vedle stejnojmenného sdružení. Tím nejmenším, co mohu pro nápravu věci udělat, je přidání odkazu na stránky sdružení do Pferdova blogu, by případní zbloudilí mohli rychle vycouvat zpět na cestu správným směrem. Konec roku se mi zdá být vhodným okamžikem pro vyjasnění nedorozumění se jmény a také k uvedení PFERDY na stránky Pferdova blogu - PFERDO vítej.
Všem čtenářům Pb děkuji za návštěvu a přeji štěstí v roce 2010.
pf2010


18:14 [Permalink]

pondělí, 21. prosinec 2009

Narodil se nám

"Přece se točí." Větu, jíž měl Galileo Galilei vyslovit v sedmnáctém století před svatou inkvizicí, kterou však pravděpodobně nevyřknul přímo před soudem, lidé dobře znají a poznání učencovo platí dodnes. Přestalo li by platit, hlava by se nám z toho mohla zatočit.
Třistapětašedesátekrát se s námi země otočila a Vánoce jsou opět zde, stejné jako jindy a přec jiné.
Dny uklidnění a rozjímání. Můžeme klidně rozjímat a země se bude s námi dál otáčet. Jen aby s námi nezatočila víc, než ustojíme, za to jak se k ní leckdy chováme.
Všechno se teď točí kolem Vánoc a Štědrého večera, v tom kole snadno zapomeneme, že nás pozorují hvězdy. Zvláštní pocit, když hvězd nad hlavou nevidíme skrze množství světel pozemských, násobených žárovkami vánoční výzdoby těchto večerů. Víme, že se na nás dívají, my jich však vidět nemůžeme. Navzdory tomu věříme, že hvězdy nad námi stále jsou.


Čtenářům Pferdova blogu přeji šťastné prožití svátků Vánočních.
Pohádku tentokrát věnuji Martínkovi, všichni ji však můžete číst.Veselé Vánoce.

Šenovská vánoční pohádka 2009
obrázek-hvězda


05:39 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo