Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

úterý, 13. říjen 2009

Čí je Pištec?

Lipo-Pitec


Pravé jméno sochy v Lipové aleji, o níž jsem psal před třemi týdny, dosud neznám, ale její autor díky přátelům, kteří občas navštěvují Pferdův blog už tajemným není. Nejprve Milan a po té také Mirek mi prozradili, čí ruce dílo vytvořily. Autorem sochy není nikdo menší než nejtalentovanější současný šenovský umělec Oldřich Harok. Je milým překvapením, že vedle obrazů, jichž jsme mohli spatřit dříve jak v Šenovském muzeu, tak i v jiných výstavních síních, umí Oldřich Harok stejně dobře tvořit i díla trojrozměrná, Pištec je toho dobrým důkazem. Spojení starého kmene lípy s kamenem je vskutku zdařilé a jak mi řekl Mirek, instalaci provedli členové modelářského klubu, jejichž tvořivosti jsme mohli být rovněž již mnohokrát svědky.
Šenovu tímto přibyla krásná a trvalá podívaná. Budu soše říkat Pištec do doby, než se s malířem-sochařem Oldřichem Harokem sejdu, osobně se jej na její pravé jméno zeptám. Doufám, že při tom vyzvím ještě víc toho, co bych mohl čtenářům Pb (Pferdova blogu) o životě a tvorbě tohoto zajímavého umělce sdělit.
09:36 [Permalink]

úterý, 6. říjen 2009

Protivné-protivným

"Je vlastností rozumnosti protivné mírnit protivným. Jestliže doráží mráz, mírni ho teplem." J.A.Komenský - Obecná porada o nápravě věcí lidských

mladý špaček na sladkých hruškách


Mládí bývá zkoušené tak, že při své důvěřivosti a lehkosti bytí, ztrácí mnohdy i své žití.
Mladí špačci se chystají odlétnout na jih a k tomu potřebují nabýt síly, což činí pospolitými nálety na všeliké stromy ovocné. Hrušky rovněž mladým špačíkům náramně chutnají a slétne-li se hejno špačků na hrušeň plnou sladkého ovoce, je při tom mnoho křiku. Špaččí dorost se hlasitě pře a nevšímá si lidské tváře přitisknuté k pažbě, proč taky, netuší, že člověk podlehnul pudům a stal se jich nepřítelem, až podivný třesk zvedá špačky do vzduchu, jeden z nich však ulétnout nestačí. Stal se cílem pokřivené spravedlnosti a po ráně padá se stromu jak zralá hruška, nepoletí více s bratry za sluncem.
Dál nečesaná hrušeň stojí, mladý špaček pod ní leží - zaplatil.

mrtvý špačekMladý Antonín dostal darem život, lidská však zloba si na něj počíhala. Stal se cílem pokřivené spravedlnosti. Léta jí platil svým zdravím, avšak nikdy nepřestával hřejivým slovem mírnit dotírající mráz. Slova Mons. Anonína Huvara, umlknula spolu s jeho srdcem 22. září 2009, vnímavým lidem však neutichnou nikdy. Jsem Mons. Huvarovi za jeho slova vděčný. Velký Člověk. Při Papežově návštěvě České republiky nikdo nespomněl, že odešel jeden z jeho nejčistších prelátů.
Mons. Antonína Huvara, doprovodili z kostela sv. Mikuláše v Albrechtičkách na hřbitov 1. října 2009 rodina, desítky duchovních, spoluvězni, farníci a Mons. Jan Graubner, Arcibiskub Olomoucký a metropolita moravský. Krom tváře jeho, byly ostatní neokoukané. Z těch okoukaných jsem na pohřbu žádnou jinou nezahlédnul.
V nedělním večeru pak konečně Česká televize uvedla dlouho odkládaný pořad -Na plovárně s Antonínem Huvarem. Očekával jsem před pořadem upozornění na to, že Mons. Huvar, zemřel, leč nic nebylo řečeno.
Snad mohu na závěr ještě citovat jednu myšlenku Jana Ámose Komenského z knihy - Obecná porada o nápravě věcí lidských:

"Je vlastností rozvážnosti neříkat vždy pravdu, ale to, co prospívá.
To ovšem neznamená, že by bylo dovoleno lhát, protože vedle – mluvit pravdu a nemluvit pravdu, je třetí možnost, totiž o pravdě nemluvit.
Tak někdy rozumně lékař nemocného, vojevůdce vojsko, kormidelník lodníky klame tím, že jim předstírá s nejlepším úmyslem i s výsledkem něco jiného, než ve skutečnosti je."

Mons. Huvar, nebyl v pravdě rozvážným, v životě mu mnohokrát neprospělo říkat pravdu, přesto o pravdě dokázal mluvit do posledních dnů.
Trochu se obávám toho, že třetí možnost, totiž o pravdě nemluvit, je užívaná ne vždy s nejlepším úmyslem, proto výsledek někdy též nebývá nejlepší.


13:21 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo