Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

pátek, 29. květen 2009

Puccini na faře

Farář Petr Okapal, podal pomocnou ruku muzeu Šenova, když poskytnul farní sál k zahájení výstavy malíře a šenovského rodáka Františka Procházky, jehož obrazy jsou v těchto dnech k zhlédnutí v panské oratoři kostela Prozřetelnosti Boží v Šenově. Árie Giacoma Pucciniho při tom zněly farou z hrdla mladé zpěvačky a dlužno říct, že lépe vernisáž uvést nešlo. Sešlost lidí, kterých jsme vídávali při podobných akcích v starých prostorách muzea, nebyla nijak umenšenou ani dnes, na faře. Fara a kostel se školou Antona Skrbenského v pozadí se staly dnes kulturním centrem po právu, tak jak mnozí cítíme, že jím byla už dříve.
Na schodišti k panské oratoři se dnes tísnilo množství příznivců šenovského muzea jako už obvykle. Obrazy Františka Procházky, jsou sympatickým pohledem na krajinu, převážně šenovskou, ale též na sousední sedlišťskou, datyňskou i jinou. František Procházka je členem havířovské skupiny Kvaš, jež měla premiéru společné výstavy v Muzeu Šenova v únoru roku 2008. KVAŠ Tehdy mi malíř řekl, že připravuje vlastní výstavu. Dnes splnil, co slíbil a my mohli vidět jeho dílo v místě blízkém našemu srdci, jako krajina, jíž František Procházka s láskou maluje. Zvláště pohledy na řeku jsou oblíbeným tématem malířových obrazů a mně, obdivovateli naší Luciny, působí radost, patřit na ně. František Procházka maluje vše, co známe, a je nám blízké.
Dnešní výstava je vpravdě historickou, třebaže oratoř už dříve hostila návštěvníky, když byla v roce 2008 prvně zpřístupněna veřejnosti, u příležitosti desátého výročí vyhlášení Šenova městem a také desetiletí založení muzea. ORATOŘ

Od rána pršelo a mraky visely nad Šenovem. Jakmile se blížila chvíle, kdy historická vernisáž měla začít, slunce roztrhalo mraky a cestu k chrámu Prozřetelnosti Boží osvítilo, jako by v obavách, že můžeme zbloudit. Nestalo se tak a my dobře došli tam, kde šenovskou kulturu osvítila přízeň.
Puccini na fařepřed farou v 17 hgalerie na schodechgalerie na schodech


20:26 [Permalink]

středa, 27. květen 2009

Zátiší 2009

Občas mne zarazí lidská bezohlednost k přírodě. Ne však pouze k přírodě, ta jak známo se dovede vzpamatovat z leckterých ran, jež ji způsobujeme, ale také k lidem samotným, když jednotlivci bez ohledu na druhé, připraví v krajině zátiší, které nemusí lahodit oku každého. Pravda, svou spotřebou plníme skládky odpadků, které zřejmě ani v době ekonomické recese netrpí nedostatkem, v horské krajině však každý pokus o založení podobné skládky musí v mnohých z nás vyvolat odsouzení. O to větší zděšení vyvolá skládka, je li v bezprostřední blízkosti místa, jež se stalo posledním jednomu z nás. Takovým je nyní místo pod Vrškom v Beskydách, na hranicích se Slovenskem (Loc: 49°23'15.116"N, 18°24'49.556"E).
Jak pak může takové zátiší působit na člověka, hledajícího v přírodě krásu, je nabíledni. Naštěstí těch, kteří tvoří zátiší jiná než "neznámý" tvůrce z pod Vršku, je stále ještě nesrovnatelně více, například Bobův fotoblog dokazuje, že je dosud na co patřit a čemu se obdivovat.


Bobův fotoblog


zátiší pod Vrškom-odkaz na detail


20:35 [Permalink]

neděle, 10. květen 2009

Mamince

obrazek

Těm, na něž dnes zapomněli, že jim bylo třeba popřát a poděkovat, nabízím přáníčko, které v roce 1943 vydala k dnešnímu svátku matek - Zemská péče o mládež v Brně.Jako květ ke květu
k tobě se přivinu,
potom ti pošeptám
nejsladší novinu.

Pošeptám potichu
jako květ květince,
radost že přeji dnes
milé mamince.

20:58 [Permalink]

čtvrtek, 7. květen 2009

Hlavu vzhůru 2009

Stejný název článku jsem užil 4. května 2007, když přilétli na Ostravsko rorýsi. Včera, po dvou letech a dnech, mohl jsem opět s hlavou vzhůru patřit na to, jak přilétají poslové dobrých zpráv. Zpráv, které oznamují, že leccos se vrací. Budu si pamatovat, že toho výjimečného dne zvítězil zdravý rozum a touha po návratu mnohých tam, kam patří.


logo_sen


10:25 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo