Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

úterý, 30. prosinec 2008

Instinkty konce rokučekání brkoslavů na mráz

Blížil se konec roku a havrani dle tisíciletého zvyku v očekávání zimy ve své domovině, přilétli k nám jako obvykle. Špačci (zas dle tisíciletého zvyku jich) měli být v té chvíli už mnohem jižněji, leč nebyli a ještě drahný čas je pak bylo možné tu a tam zahlédnout. Je pravděpodobné, že se někteří z nich rozhodli sdílet s námi zimu a poodletí jižněji pouze v případě, že přece jen přituhne (což se stalo-brrr). Ne však už tak daleko jako dříve, aby mohli být na jaře na hnízdištích mezi prvními. Špačci od cest na daleký jih pomalu upouštějí.
Brkoslavové severní takovou změnu zřejmě dosud neplánují, také letos přilétli na zimoviště včas. Byli však zdejší, dosud mírnou zimou zaskočeni. Ptáci posedávali na drátech elektrického vedení po několik dnů a čekali příchod mrazů, jichž se dočkali až po Štěpánu. Mráz jim upravil červené plody kaliny obecné (Viburnum opulus) do poživatelného stavu. Dříve též nedočkavě nějakou bobuli sezobli, ale teprve po nočním mrazu z 25 na 26 prosinec, vrhli se na keř a během okamžiku jej obrali do kuličky.
Přítomnost havranů, špačků a brkoslavů v jednom čase na stejném místě je důkazem toho, že se něco s podnebím v Evropě děje. Zprávy o pronikání šakalů na jižní Moravu a objevy různých druhů exotického hmyzu v místech, kde se dříve nevyskytovaly, může znamenat, že živočichové cítí to, co my smysly svými neumíme. Můžeme být příčinou změn v chování migrujících živočichů, ačkoliv ne každý je ochoten tomu uvěřit. Jsem na straně těch, co si myslí, že lidé nynější stav zapříčinili, jakkoliv se zdá, že člověk běh světa změnit nedokáže. Mých soudů však nemusí nikdo dbát a já sám si opakuji slova profesora Pafka, která jsem slyšel v jednom rozhlasovém pořadu:

"Optimální je, když vaše sebevědomí je na úrovni vašich schopností."

konečně mrzne

Nemohu být optimálně sebevědomým v případě globálních změn klimatu a příklon k jedné straně je spíše instinktivním jednáním než výsledkem pochopení přírodních zákonitostí světa. Změny v chování těch, jichž instinkty jsou na rozdíl od mých, civilizací otupělých, stále funkční, mne nutí setrvat na zvolené straně i v roce příštím.
Zatímco moje instinkty pro život v přírodě už zdaleka nejsou takové, jaké měli mí předkové, k pochopení konání lidstva je jich potřeba i dnes. Přijdou mi opět vhod slova Josefa Sudka.


"Dám hodně na instinkt. Člověk ho nikdy nesmí otupit tím, že by chtěl vědět všechno.
I kdyby se mu to nakrásně povedlo, ztratí instinkt a bude jenom všechno vědět …”


Přeji všem do nového roku 2009 dobrý instinkt, bude ho zřejmě potřeba víc než jiné roky.letenka společnosti-BirdAirways
19:09 [Permalink]

úterý, 23. prosinec 2008

Čisté radosti

"Good Heaven!
Viděl jsem lva.
To přece není možný.
To přece není možný. Kde by se tady vzal lev."


Ve třech knihách, "Čisté radosti", "Návrat čistých radostí" a "Údolí čistých radostí", popisuje Jan Šmíd (*1921 +2001) čisté radosti Nata, podomního obchodníka kdesi na jihu spojených států. Čistou radost pociťuje čtenář při sledování jeho příhod, kdy se nestačí podivovat třeba nad tím, koho může člověk cestou v přírodě amerického kontinentu potkat, kupříkladu lvici.
Také já v tomto roce několik čistých radostí prožil, ačkoliv ani jich protějšků, jakým bylo například vystřízlivění z peněžního opojení, nebylo málo. Na špatné se rychle zapomíná, pomine li rychle také příčina, bude li však současné zlo trvat déle (doufejme, že ne jako to, z roku 1929), nelze pak očekávat brzké zapomenutí na něj.


Vánoční svátky jsou radostmi čistými, ba nejčistšími. Svět kolem nás takovou čistotou zdaleka nezáří, v těchto dnech se pouze intenzivněji třpytí na povrchu.
Jednou z mých čistých radostí o Vánocích, je příležitost poděkovat. Také vám, čtenářům Pferdova blogu, děkuji za shovívavost, s níž stránky - www.zdeneksebesta.net - navštěvujete.
Pro čistou radost vaší, připravil jsem (už trochu tradičně) také letos vánoční pohádku.
Je příběhem o odvaze, bez níž bychom ani my neměli očekávat dny příští.Přeji vám prožití mnoha čistých radostí nejen o Vánocích, ale též v novém roce 2009

PF2009

pohádka


19:50 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo