Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 2. únor 2008

KVAŠ

Kašpárek

Kvaš, francouzsky gouache, italsky guazzo, znamená: "malba krycími vodovými barvami slabě pojenými viskózním pojidlem (obvykle tragant) blízká pastelu; užívá se na tónované nebo tmavší podklady, často vlhčené (omítka, papír)." Tolik o slově kvaš říkají encyklopedie.
Zdeněk Burian byl mistrem kvaše, akvarelu umravněného např. arabskou gumou, pomocí níž se barva pojí.
Název techniky kvaše se stal jménem skupiny, jejíž členové jsou tvůrčí snahou spojeni, jako kvaš arabskou gumou.
V pátečním podvečeru se v síni šenovského muzea sešla společnost příznivců umění při vernisáži výstavy amatérských malířů havířovské skupiny "KVAŠ".


Pan Josef Čmiel zahajuje

Před samotným uvedením výstavy slovy, tancem v rytmu rock and roll-u ji otevřeli dva mladí před-tanečníci. Při pohledu na jejich taneční gymnastiku však páteř má, stejně starou písničku pěla. Slovem výstavu už tradičně uvedla paní Simona Slavíková, ředitelka muzea, spolu s paní starostkou, Darjou Kuchařovou. Po nich dostal prostor k představení skupiny její vedoucí, pan Josef Čmiel, který také upřesnil podstatu jména Kvaš. "Tak jak víno kvasí a zraje, i členové skupiny zrají ve své tvorbě".
Potvrdil tak náš odhad, že pouze malířská metoda kvaše neurčuje jméno skupiny, neb i jinačí tvorba je vlastní jejím členům, o čemž jsme se mohli včera přesvědčit. Výstava nemohla zklamat očekávání. Dílo členů skupiny je dobře zdokumentované na stránkách Internetu a návštěvníci mohli díky tomu leccos očekávat. Vidět obrazy "na živo" však přináší zcela jiné prožitky. Tak tomu bylo (po webové přípravě) i na včerejší vernisáži výstavy skupiny "KVAŠ".
Skupina není skoupou na fotografickou dokumentaci své činnosti. Můžeme tak shlédnout například záznam instalace výstavy před vernisáží zde.
Hodnotit uměleckou úroveň vystavených obrazů mi nepřísluší, pouze mohu vyjádřit dojem, jenž ve mně výstava zanechala.
Kvašáky jsou okurky, kvašené rychleji než je pro tuto zeleninu obvyklé, zatímco "KVAŠ-áci", ač zelené barvy též, jak však sami přiznávají, zrají pomalu, kyselost okurků a sezónu téhož jména při tom neznají.

Vyhradíte li si v těchto dnech chvilku pro návštěvu muzea v Šenově, budete tentokrát odměněni pohledem na obrazy sic ryze amatérské, však lidsky zajímavé tak, že si mezi nimi každý svého oka potěšení najde.
Radost z tvorby je na této výstavě nepřehlédnutelnou.obrázekU luciny


KVAŠ Havířov


09:43 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo