Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

pondělí, 31. prosinec 2007

Všední den


"Vešli sme tedy do jiné síně, kdež, aj, mnoho jich stálo s penžlíky, smlouvajících se, jak by slova buď napsána aneb z ust do povětří puštěná na zeleno, červeno, černo, bílo, a jak by kdo chtěl, barvena býti mohla. I ptal sem se: "Nač by to bylo?" Odpovědíno mi: "Aby se poslouchajícímu tak i jinak mozek zabarviti mohl." A já zase: "K líčení-li pak pravdy či lži těch ličidel se užívá?" On: "Co přijde," řekl. "Tak mnoho tedy tu falše a marnosti, jak pravdy a užitků," dím já: a jdu odtud."

Jsou to slova Jana Amose Komenského z jeho "Labyrintu světa a ráje srdce.


obálka knihy
KOSMAS.CZDo příštích všedních dnů v prohlubujícím se labyrintu světa přeji všem čtenářům pevné zdraví a zdravý barvocit.
13:28 [Permalink]

neděle, 23. prosinec 2007

Vánoce 2007

zimní Šenov na staré fotografii

Vánoce jsou pro každého z nás (troufám si říct) čímsi neobvyklým, ať už je prožíváme jako křesťané, či jiní… ťané (marťané např.) V západním světě Vánoce naruší všední život vždy. Kladně, nebo záporně, přehlédnout je nemůže nikdo. Pouze ten, jenž by v lesích, nebo poušti po celou dobu přebýval, Vánoce mohl nepoznat. Závan času vánočního však jakýms způsobem pronikat může i tam, kde jejich počátek jest.
Já též nemohu (a ani nechci) ten velký svátek přehlédnout, aniž bych nepopřál všem přátelům a lidem nadmíru prospěšným, šťastných Vánoc. Všem čtenářům tohoto blogu taktéž přeji spokojené prožití svátků vánočních a k tomu věnuji dárek obvyklý, pohádku. Šenovskou, jak jinak.

Veselé Vánoce přeji všem.

pohádka 200712:04 [Permalink]

pátek, 7. prosinec 2007

Zakázané ovoce

zakázané ovoceOldřich Harok

Ano, zakázané ovoce chutná nejlépe a to by mohlo být mottem výstavy Oldřicha Haroka, jejíž vernisáž proběhla 7. prosince 2007 ve výstavní síni šenovského muzea. Motto výstavy je skryto v obrazech. Prvotní pohled při vstupu do síně vyvolal, ve tvářích početných hostí, překvapení. Překvapení nad proměnou, jež se s malířem udála od jeho předešlé výstavy. Malíř se vlastně nezměnil, pouze obrazy nesou jiné sdělení. Už při minulé výstavě naznačil malíř směr, kterým se bude napříště ubírat, takže šokem výstava nebyla, však ne bez překvapení.

PhDr. Karel Bogar

V síni se nás, umění chtivých lidí, sešlo úctyhodné množství i přesto, že pozvánky na výstavy pro svůj defekt nebyly rozeslány. Příznivcům muzea však taková událost nemohla uniknout. Jméno Oldřich Harok je už zaběhnutou firmou v oblasti umění, jak nám potvrdil v úvodu vernisáže slovutný doktor Karel Bogar, jehož slova směřovala k chvále malířově. Nutno podotknout, že PhDr. Karel Bogar nemluvil při vernisáži výstavy Oldřicha Haroka poprvé a dílo šenovského malíře dobře zná. Srovnání malíře Oldřicha Haroka s Jožou Úprkem, či dokonce našim Vilémem Wünsche, vyvolalo úsměv na tvářích posluchačů, bylo však znát, že svá slova chvály myslí dr. Bogar upřímně. (PhDr. K. Bogar, rodák z Janové-narodil se v r. 1939, je historikem umění. Působí v radě časopisu "Těšínsko", vyučuje na škole dějiny kultury a je zakladatelem Pobeskydského klubu přátel výtvarného umění.) Průvodní řeč publicisty Bogara lze slýchávat na mnohých vernisážích. Při loňské Harokově výstavě zazněla tato jeho slova:

"I když malíř použije moderní zkratku, vždy za ní cítíme historickou kontinuitu vzorů, vztahů a hodnot, na kterých je možné stavět, nejde o pouhý videoklip, který je dočasný a na efekt. Malíř, pro něhož je tvorba odpočinkem, v ní zúročuje jak poznatky ze školy, tak základy získané u svých havířovských učitelů, výtvarníka Berky a malíře Tůmy. Svým malováním neobohacuje jen sebe, ale pocitem radosti, okouzlení a hry nabourává a provokuje naši šedivou existenci, nutí nás vidět svět nově. A to je dnes umění života, to nejcennější, co můžeme dostat."

Slova odborného kritika nebyly jedinými, jež zazněly v úvodu. Již tradičně uvedla výstavu verši ředitelka muzea, Simona Slavíková, a starostka Šenova, paní Darja Kuchařová. Slova samotného malíře, Oldřicha Haroka, už pak byla jen skromným pozváním k prohlídce.
Nejdříve se dostaly k srdci obrazy, jež mne zaujaly silně hned na první pohled svou barevností. Po uvyknutí pohledu na množství obrazů, počínám pozorovat jednotlivé malby a opatrně vstupuji do jejich obsahu. V některých obrazech se po chvíli orientuji a nacházím zalíbení v prostředí, jež malíř umně vytvořil. Od výrazně barevně laděných děl, obracím zrak k těm, jichž stvořila na pohled paleta skromnější, však líčící příběhy ne méně barvitě. Sleduji pozorně, (opak trochu neklidného, prvního pohledu) co malíř během roku vytvořil. Mohu v klidu rozjímat nad obsahem a bezejmenné obrazy sám pojmenovávat podle toho, co po vstupu v ně vidím.


Sám pro sebe jsem nazval výstavu, "Zakázané ovoce". Obrazy mají veskrze podobu zakázaného ovoce, jehož chuti lidstvo od vyhnání z ráje nemůže odolat.
Obrazy Oldřicha Haroka jsou otevřené a překvapení čeká na každého, kdo vstoupí. Mohu říct, že výstava vyžaduje soustředění a dostatek času k souznění s obrazy. Pohled na prostřenou krásu jednoduché přirozenosti pak přinese příjemné překvapení každému vnímavému pozorovateli.
Tato výstava je v pořadí už třetí, jež představila malíře Oldřicha Haroka v šenovském muzeu. Bude příjemným zážitkem, vrátit se do výstavní síně po vernisážovém hemžení. Až bude v síni panovat klid, mohou obrazy rozmlouvat s návštěvníkem bez obav z prozrazení tajemství. Tajemství, jež malíř do obrazů vložil. Návštěvníkům poskytuje muzeum příjemné zážitky neustále. Rozjímání nad obrazy malíře, Oldřicha Haroka, se mohou stát příjemnými zastaveními v nadcházejícím předvánočním shonu. Být malířem, nemohl bych vybrat lepší termín výstavy, adventní čas přímo vybízí k zastavení a zamyšlení.


bez názvu


20:09 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo