Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

čtvrtek, 30. srpen 2007

Absolutely yes, mister Paul Potts


Nejsem zdaleka prvním blogerem, který píše o tomto talentu. Pokud však najdu čtenáře, který o něm dosud neslyšel, budu rád, že rozšířím řady jeho posluchačů. Zpěvák je to, vpravdě obdivuhodný.
Výraz ve tvářích porotců, vyslechnuvších zpěv Paul Pottse, není třeba popisovat, lépe je to vidět. Na tohoto talentovaného prodavače mne musel Marek upozornit osobně, neb jím zaslaný e-mailem odkaz se pravděpodobně tvářil jako spam, jelikož neprošel filtrem. Inu, podíváte-li se na tohoto talentovaného prodavače mobilů po Internetu, naleznete takové množství odkazů, že občas některý z nich může působit v poště dojmem spamu. Protože nechci zatěžovat spamový filtr, dovolím si odkaz na jeho blog zveřejnit zde: paulpottsopera.org
Podle toho, jak vás jeho vystoupení na BRITAIN´S GOT TALENT zaujme, další odkazy si snadno vyhledáte sami.
Já opeře rozumím pramálo, Super Star a podobné soutěže sleduji pouze pasivně, avšak tohle to se mi opravdu líbilo. You Tube- Paul zpívá Nessun Dorma.


18:08 [Permalink]

sobota, 25. srpen 2007

Luna a kybernetické zvíře

luna-foto Mir. Otipka

Měsíc se blíží k svému konci a s ním i dva roky (to jsem přepísknul jako Jules Werne, ale k zahození by to jistě nebylo) měsíce prázdnin takřka v tropech, aniž by kdokoliv musel za sluncem vycestovat na jih. I zde v "mírném" pásmu jsme si mohli užít sluníčka dosyta, že ti, kterým ani zkrácené, pouze dvouměsíční prázdniny, nebyly dopřány, mohli na rovníkové počasí chvílemi i žehrat. Jak je patrné z Mirkova snímku luny, byly, a stále ještě jsou, letní měsíce zdrojem lecjakých aktivit. Třeba pohledů k noční hvězdnaté obloze, která se na rozdíl od toho, co je pod ní, běžným zrakům jeví zdánlivě neměnnou. Tady na zemi se v očích pozemšťana mění věci někdy až příliš rychle.
Například kostel dál stojí ve své kamenné neměnnosti, a vy se stejnou neměnností zapomínáte na výročí své svatby, kterou jste kdys v tomto chrámě měli. Vzpomněl jsem si na to ve chvíli, kdy jsme v Šenově, přivítali vzácnou návštěvu zpod Valašského Olympu, milou paní Jarmilu, jíž jsme zavedli nejdříve do kostela Prozřetelnosti Boží, kterýžto chrám je jedním z mála, ne li jediným dílem minulosti zde zachovaným po staletí takřka nezměněn, a je určitě stále tím, čím můžeme na návštěvníky zapůsobit, aniž bychom se o stavbu nějak přičinili. V tomto kostele, kde mnohý z Šenovanů, tehdy ještě v náruči svých rodičů a křtěný vodou, hleděl přitom vzhůru k vysoké klenbě, kde sice luna nebyla, však ve stejném úžasu jako nad velikostí vesmíru snad proto i leckteré dítě zaplakalo. Dnes se už mnohé v našem životě změnilo, avšak stále v úžasu hledíme na dílo Karla Františka Skrbenského, sv. pána z Hříště, který nám zde zanechal vpravdě dílo vymykající se vesnickému prostředí. Mnohé jsme se s laskavým a vstřícným přístupem církve v osobě pana faráře, při prohlídce kostela dověděli. Pokusím se nejdůležitější, co jsem při tom poznal, zakomponovat do stránky věnované zvlášť této tzv. Perle Slezska.

obrázek s pozvánky

S paní Jarmilou, které je Šenov méně cizím než leckterému zdejšímu rodákovi, jsme po návštěvě kostela zamířili do muzea, které spolu s knihovnou dosud není ještě úplně funkčním, ale stálá expozice nám přesto byla zpřístupněna a spolu s odborným komentářem doktora Václava Cichoně jsme mohli ocenit nadšení pracovníků muzea v shromažďování střípků naší historie. Při odchodu z muzea nám jeho ředitelka, Simona Slavíková, vtiskla do ruky pozvánku na příští výstavu, která zahájí provoz knihovny po letní opravě budovy. Jakou náhodou se týkala právě toho, co jsem dříve vzpomenul u oltáře šenovského kostela. Výstava nese jméno "Když si náš dědeček babičku bral." Milí Šenováci, máte li podloženou mrazničku či jinou viklavou a nestabilní součást domácnosti kupříkladu knihou Eskymo Welzla, vypůjčenou v místní knihovně ještě před prázdninami, pak hledejte urychleně náhradní řešení, neboť chvíle navrácení knih se nezadržitelně blíží. Přes zpoždění, které způsobily stavební obtíže při rekonstrukci knihovny, její otevření, i díky chystané výstavě, se neodvratně blíží.
Nevím, budete li moci v den vernisáže knihy zapůjčené na prázdniny vracet, ale na zahájení výstavy jsme všickni srdečně zváni. Dá li Bůh a zaměstnavatel (což mnohdy jedeno jest) určitě přijdu, zvláště když je vernisáž výstavy v den, kdy i Šenovský jarmark propukne a všeobecné veselí bude Šenovem znít, jak o tom svatebním věselu (tak se svatbě říkalo v Šunově).

Dále se v pozvánce na výstavu "Když si náš dědeček babičku bral" píše, že tato je pořádána ve spolupráci s "Muzeem Śĺaska Cieszyńskiego", Muzeem Těšínska", "Ostravským muzeem", "Muzeem Beskyd" a soukromými osobami, které přispěly mnohými cennostmi ze svých vzpomínkových archiválií. Zahájení výstavy je stanoveno na 1. září 2007 v 10 hod. a potrvá do 30. listopadu 2007. Jména slovutných institucí naznačují, že se na této výstavě můžeme setkat s opravdu zajímavými věcmi.

Pokud jste dočetli až sem a neusnuli přitom jako Macek, který ulovil na mém stole myš a nenechávajíc se nijak rušit mým ťukáním do klávesnice (ostatně, není to zvuk kulometu) oddal se na místě snění,. Macek už je zvířetem kybernetickým.

fotografie-Macek s myší17:39 [Permalink]

středa, 15. srpen 2007

Hlasujte prosím pro Velkou Polom

obrázek-erb

Prosbu směřuji všem, kteří mají soutěživého ducha a stromy jim nepřekážejí ve výhledu. Jedná se totiž o hlasování pro strom roku. Tato soutěž už má svou tradici a hlasování pro navrhnuté stromy pomocí zprávy SMS může přinést i jiným stromům život. Jedna SMS ve tvaru: DMS STROM1-12, poslaná na číslo 87 777 stojí 30Kč.
Podíváte li se na stránky NADACE PARTNERSTVÍ, můžete posoudit, kterému stromu byste byli ochotni dát svůj hlas a trochu peněz. Já tak učinil, ale protože mám rád každý strom, ty staré zvlášť, nemohl jsem si samozřejmě vybrat, aniž bych použil metody, košile bližší kabátu. V mých očích zvítězila Polomská lípa. Třebaže celý život kolem ní jezdím, netušil jsem, že tam v Polomském kopci u kostela sv. Václava, v tichu hřbitova už víc jak půl tisíciletí stojí lípa jako hrad.
Teprve díky Ing. Luďku Onderkovi, který za obec Velkou Polom navrhnul lípu na "Strom roku 2007", povšimnul jsem si samotného kostela svatého Václava i stromů okolo něj.
Zdá se mi, že i přes můj, možná ne zcela čistý výběr, hlas daný Polomské lípě mne těší. Zvláště po přečtení
informací o lípě a prohlédnutí si fotografií zde, nabyl jsem jistoty, že jsem vybral správně.

Vám, pokud váháte jako z počátku i já, rád s výběrem pomohu. Volte č. 11 lípu z Velké Polomi. :-)

SMS zašlete prosím ve tvaru:
DMS STROM11

na číslo:
87 777

Děkuji.Pod čarou


Pokud chápete tento článek jako pokus o ovlivnění vašeho hlasu, pak jste uhodili obrázek-hřebík na hlavičku.

Kostel sv. Václava ve Velké Polomi


20:00 [Permalink]

sobota, 11. srpen 2007

Poletíme

obrázek-zkontrolovat světla, poletíme v noci


Ačkoliv se může zdát, že je léto v plném proudu, známky blížícího se podzimu jsou už patrné, ať se nám to líbí či ne. Mladí čápi poletují krajinou a připravují se na svůj odlet. Obojživelníkům tak ubude jedno z mnohých nebezpečenství a nám bude scházet pohled na tyto krásné opeřence. Dvě mláďata čápů bílých jsem viděl usednout na osvětlovací rampě. Zdálo se, že tam jsou velmi spokojena a tak jsem využil příležitosti, a třebaže vzdálenost mezi mnou a mláďaty byla značná, pokusil se je fotografovat. Výsledkem je málo kvalitní fotografie, která však odhalila překvapivou věc. Všimnul jsem si totiž zajímavého detailu. Mimo toho, že ptáci mají na nohou kroužky, zaujala mne barva těchto nohou. Nebyla totiž červenou, jak mají mít všichni čápi bílí, nýbrž od kolen dolů měly jejich nohy barvu bílou. Nikdy jsem neslyšel, že by mladí čápi měli bílé nohy.

obrázek-skokan hnědý

Pátral jsem po nějakých informacích, jež by mohly takovou abnormalitu ve zbarvení mladých čápů objasnit. Vysvětlení jsem naleznul na stránce MŽP, kde v projektu "Ciconia 2003 - udržování genofondu čápů", mimo jiné bylo uvedeno, cituji: -Bylo zjištěno, že při velkých vedrech si adult. čápi bílí postříkají svým řídkým trusem celé nohy. Po zaschnutí bílá barva lépe odráží sluneční záření a nohy jsou tak chráněny před přehřátím." Letošní tropické počasí způsobilo, že si mladí čápi navlékli bílé štrample, aby nohy chránili před pálením sluncem, což se v nekrytém hnízdě mohlo lehce stát. Srpen je měsícem, ve kterém mladí čápi začínají přemýšlet o svém odletu do míst, kde ještě nikdy nebyli. Koncem srpna začnou mizet za jižním obzorem a nám tu budou zase půl roku chybět.13:50 [Permalink]

středa, 8. srpen 2007

Krajina je jako . . .

obrázek-varhany


"Jak jsem se teď díval klenbou stromů na oblohu, po které hnal vítr bílá oblaka, miloval jsem v tu chvíli tu krajinu tak, že jsem měl stejný pocit štěstí, jako když byl člověk právě se ženou, již doopravdy miluje, a teď cítí, že se vybraná studna znova naplňuje a voda už je zase nahoře; člověk ji nikdy nedokáže vyčerpat úplně, i když se dostal až ke dnu, chce víc a víc, chce mít, chce být, chce se do ní ponořit, chce, aby mu znova a znova patřila až na věčnost, na věčnost, která trvá a trvá, až najednou náhle skončí; snaží se zadržet čas a někdy ho zadrží tak dokonale, že se nemůže dočkat, až uslyší, že se zase rozběhl, a pak se mu rozbíhá příliš pomalu."
Ernest Hemingway – Zelené pahorky Africké 1935.


Co vše lze říct jedinou větou. Ernest Hemingway toho uměl říct hodně. Celý život čtu jeho román, tu útlou knížku, na jejíž obálce zelené pahorky Africké lákají čtenáře. Nikdy jsem si však v knize nedokázal číst déle než pár stránek. Nyní nadešel čas k dovršení celoživotní četby. Všechno má svůj čas. Zelené pahorky od doby, kdy je Ernest napsal, čekaly na mne celých 82 let. Já však nechci vystavovat tak dlouhému čekání své čtenáře, aby mohli nahlédnout do mého rodného Šenova pomocí televize. Sám jsem netušil, kolikrát už navštívila Ostravská televize Polar Šenov, aby pořídila doklad o životě zdejších lidí. Teprve když jsem hledal nějaké odkazy na Šenov, objevil jsem TELEVIZNÍ PORTÁL REGIONU BESKYDY, kde se tyto pořady nacházejí. Prvním, jež mi padnul do oka, byl rozhovor se starostkou Šenova. Zajímavé povídání se však hodilo pro stránku Průmyslové zóny, kde o ní též píši. Co mne potěšilo, byl pořad věnovaný Šenovské historii. Šenov je mladé město s bohatou historií. Přes jisté nepřesnosti v líčení historických událostí, je to pořad pěkný a doporučuji jej shlédnout nejen Šenovákům.


Začal jsem Hemingwayem, skončím Kryštofem Bernardem. Ten nepsal tak květnatě, jako americký spisovatel dvacátého století a chválou krajiny se nezabýval. Přesto i jej příroda udivovala, a když mu něco v přírodě připadalo impozantně, neváhal o tom napsat. Tak tomu bylo i v roce 1643. Tehdy si do své knihy zapsal: "Léta Páně 1643, dne 24. prosince jedouce naspět z Rakus, stavil sem se na zamku ve Bzenci u pana Winklara ouředníka, který mně ukázal dvě lípy. Pod jednu může lípu nežli 1000 koní stanuti, druhá pak jest menší, avšak jest na ni druhé lešování od spodku co se rozkládá, takže jest jako lusthaus (pozn. letohrádek) v němž se jísti a píti může za tabulí."


Není v jeho slovech poetiky, to však, že i jeho příroda dokázala občas okouzlit, z nich patrné bez pochyb je. Popisovat krajinu je dobré v každém okamžiku, neb ta je v každém okamžiku měněná tak, že je za chvíli k nepoznání. Pouze konfrontace minulých obrazů s těmi dnešními může přispět k pochopení toho, co člověk dokázal s krajinou provést. Obrazy Šenova a jeho krajiny může vytvářet každý z nás. Televize však se svou profesionální technikou dokáže i profesionálně zaznamenávat běžící čas. Jsem rád, že je možné tyto obrazy zpětně prohlížet.

20:00 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo