Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

čtvrtek, 24. březen 2005

Příklady táhnou

Příklad Plaváčkův. tam je ten příklad
On ten výraz: (příklady táhnou), je matoucí. Matoucí v tom, že já tím nemyslím příklad následováníhodný, ale jen to, jak lze zakomponovat do blogu vztah k televiznímu vysílání. Po včerejším zhlédnutí pořadu Haliny Pavlovské, "Banánové rybičky", jsem měl jistou grafomanskou touhu, vyjádřit svůj pocit. Ale nevyjádřil. Po přečtení dnešního příspěvku na Plaváčkově weblogu mě příklad "potáhnul".
Slovutný designér, kterého design živí, využil chvilky, kdy upovídaná Halina povídala, a vytvořil něco webového. Já na rozdíl od něj, designem se neživíc (ani by to dost dobře nešlo :-), rád jsem opustil PC a s chutí se podíval na tu upovídanou, bystrou Halinu s jejími hosty, Zorou Jandovou a Radkem Havlem. Tak nějak si představuji kvalitní zábavu. Mohl jsem očekávat kvalitní humor od dvou známých ženských tváří, což se vrchovatě naplnilo. Ale přiznám se, že jméno Radka Havla mi nějak doposud unikalo. O to více sdělení, že dotyčný je mimo jiné MUDr. a soudní znalec (čti patolog), mne napnulo v očekávání, jak člověk předurčen (podle našeho názoru na patology, vypěstovaného autory detektivek) k ne-zábavě, dokáže prožít večer v tak odtažitém prostředí, než je jeho profese. Nestačil jsem se divit a smál se nezřízeně. Dnes, po přečtení Plaváčkova blogu, se taktéž divím Plaváčkovi, jak mohl při poslechu Banánových rybiček tvořit minimalizovanou stránku a neupadnout při tom na klávesnici.
Výsledkem "zabitého večera u televize" je víc než dobrý zážitek. Není mnoho pořadů, které stojí za to pamatovat si déle, než do příští reklamy. Včerejší Banánové rybičky byly milým příkladem takového pořadu.
Dobrým humorem proti jarní únavě :-)
včerejší pořad


17:29 [Permalink]

sobota, 12. březen 2005

Skončila zima.

Nevěříte? Zdá se vám, že sněhové bariéry svědčí o pravém opaku? Samozřejmě, z mého pohledu to vypadá stejně. Avšak špačci na to mají zřejmě zcela opačný názor. Dnes v 12,00 středoevropského času, přes varování v rozhlase před sněhovou kalamitou, dorazili do svého letoviska v Šenově. Konkrétně do naší zahrady, kde mají svou budku. Byli jistě trochu vykulení z toho, že jejich byteček už nevisí na staré jabloni jako vždy, ale na vedlejší švestce. Jabloň loni podlehla stáří, či lépe řečeno pile. Dlouho o tom nepřemýšleli a vrhli se k ptačímu krmítku, aby vrabcům a sýkorám sezobali vše, co tam ještě od rána zůstalo. Člověk rázem pookřeje při pohledu na ty posly jara, jak ještě ve svém loňském kabátě pochodují živě po zahradě. Jejich přítomnost je potvrzením, že ať si zima zuří, jak chce, není jí to už nic platné. Už brzy bude muset podat demisi.
Špačci si prohlédli svůj domeček, sezobali, co se dalo a odlétli diskutovat o věcech příštích někam k rybníkům. I tam však narazí na překvapení v podobě vypuštěného Volenského rybníku, který už od loňského podzimu je ne intenzívně bagrován od letitého rybničního nánosu bahna. Krajina z pohledu špačků (a nejen z jejich pohledu), se mění často dramaticky. Střídání zimy s jarem se naproti tomu, až na různě dlouhé posuny v čase, nezměnilo nikdy. A každý rok se na něj někteří těšíme. Nám co se těšíme, přijdou takoví, po zahradě hopsající špačci, jistě vhod.

Canon se moc nesnažil :-( neboť ostražití vrabci nedovolí přistoupit blíž.


12:53 [Permalink]

pátek, 11. březen 2005

Ostrava a opět mosty.

Sníh se začíná teprve třpytit v ranním slunci a mráz, nepatřičně v této březnové době, pálí do tváří při hledání místa k fotografování dalšího mostu. Tentokráte je to dálniční přemostění okolo Ostravy. Ještě nehučí nad mou hlavou stovky automobilů, což v blízké budoucnosti jistě nastane. A řidiči projíždějící směrem k Polsku nebo opačně, si už neuvědomí, jaká tady byla krásná rána. My lidé měníme krajinu k nepoznání. Občas je mi to líto a představuji si, jak asi taková místa vypadala v minulosti a co dříve pro lidi znamenala. Co znamená nejen teď, v čase jedné generace, ale i v průběhu věků. Kdy tady pod mostem snad koňmo nešlo skrze bažiny ani projet.
Krajiny nesou stopy lidí a je jen na lidské všímavosti, zda li tyto stopy dokážou uvidět i po delší době. Kdy už ti, co stopy zanechali, jsou mnohem dál než my. Toto je velká stopa (dá se říct ekologická stopa) a ještě dlouho bude nepřehlédnutelná. Snad bude po tu dobu k užitku.

Ostrava-mosty


19:54 [Permalink]

neděle, 6. březen 2005

Hrátky s vinylem.


Je nedělní ráno a hlas Daniela Louise Satchmo Armstronga zní z praskající staré vinylové desky. Setkávají se dvě generace, vinyl a digital.
Delší dobu jsem dumal jak dostat písničky z vinylových drážek do počítače a následně na CD. Jelikož gramofon nedisponuje zesilovačem a staré rádio Tesla použité k jeho zesílení zase nedisponuje linkovým výstupem, byl jsem postavem před těžký úkol :-) Nebudu popisovat klikatou cestu k jednoduchému, leč primitivnímu řešení. Jen tolik, že jsem nakonec ustřihnul kablíky výstupu reproduktorů a spojil je s kablíkem zvukové karty. Podotýkám, že spojení je provedeno stylem zmuchlaných odizolovaných drátů :-) Ale pro mé experimentování je to dostačující.
K nahrávání jsem vybral freeverový program Audacity, který jsem i pochopil, díky češtině.
No a teď už můžu sedět u pc, psát tyto řádky a poslouchat při tom vinylový sen ukládající se do současnosti. Vinylový sen časů kdy jsme ještě neměli potuchy o vydavatelských svazích a nahrávali písně z desek gramofonů na pásky magnetofonů bez toho, že bychom se cítili být piráty. O těch se četlo leda v dobrodružné literatuře. V mých raných dobách jsem podle prvních tónů identifikoval interprety celkem spolehlivě. Což se už dnes nedá říct. Já hudebně pologramotný, v této hudebně inflační době už vnímám hudbu jako kulisu. I nadále jsou mi melodie nových písní neustálým omíláním v rozhlase známé, ale už ne tak často si dovedu představit i jejich interprety. Rozdílně však vnímám gramofonové desky, které cíleně vyvolávají hudební požitek bez slovní vaty.
Audacity graficky maluje průběh záznamu a z reproduktorů zní pověstné: "Ladies and gentlemen!!! THE BEATLES! ! ! " Prostě nedělní idylka.
Zima a politici ne a ne ustoupit, bažanti čekají na lepší časy, my jim sypeme zrní a doufáme jako Louis.
"WE SHALL OVER COME." Daniel Louis Satchmo Armstrong


09:24 [Permalink]

středa, 2. březen 2005

Čápi ?????

Je druhý den měsíce března, roku 2005 a mrazové zpravodajství vyráží dech jistě i místním polárníkům. Mě dnes vyrazil dech pohled na okraj silnice ve Strážnici. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem spatřil pár čápů bílých, stojících na jedné noze ve sněhu. Kdo zná příjezdovou cestu do Strážnice od Sudoměřic, jistě zná i tamní městskou bránu. A před tou bránou, pár metrů od kraje silnice, opravdu ti dva čápi stáli. Podle stránkyČeského rozhlasu, ale čápi, přilétají koncem března až na počátku dubna. Vypadali tam v tom sněhu a mrazu jako marťani. Když jsem cestou viděl všechny ty zamrzlé vodní plochy, zapochyboval jsem o jejich správném odhadu času pro jarní návrat.
No, ale když už jsou tady, přeji jim hodně sil k přežití těchto krušných dní. Snad velké řeky, prozatím ještě odolávající ledovému sevření, pomohou těmto doslova lidovým ptákům přežít nejbližší dny. Taktéž divoké husy, přilétnuvší v pondělí na Ostravsko, budou potřebovat jistě hodně sil k přežití těchto, už trochu zprofanovaných mrazivých dnů.


19:38 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo