Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

pondělí, 14. únor 2005

Malá, velká zpráva.

Tiscali.cz přidal antivir a spam filtr do pošty. Děkuji. To ticho :-)


20:23 [Permalink]

neděle, 6. únor 2005

Sobotní ráno u Dunaje

Mráz už není takový jako za ranního šera, neboť slunce už prosvítá lanovím nového Bratislavského mostu. Vody Dunaje plynou, a kdybych znal, jakou rychlostí, snad bych pomocí mapy a kalkulačky dokázal spočítat, kdy asi stříbrné vlnky dorazí do Černého Moře. Také bych takto mohl zjistit, jak dlouho jim trvalo, než dotekly z německého Černého lesa až sem. Je zajímavé, že Dunaj pramení v Černém lese a ústí v Černém Moři.
Černý Les (Schwarzwald) to chápu, ale proč se moře do kterého ústí jmenuje Černé, když naopak jeho voda je průzračná, to se mi zjistit nepodařilo
Kolik takových mostů, jako jsou ty Bratislavské, vidí Dunaj nad svou hadinou, cestou k moři. V Ulmu, Ingolstadtu, v Passau i Linzi. Ve Vídni získává modrou barvu podle pana Johanna Strausse. V této chvíli vidím Dunaj ještě pod nepojmenovaným mostem v Bratislavě, kterak se bez zastavení valí klidným tokem k Budapešti, nesouc na své hladině lodě směřující dolů. Samozřejmě i zpět nahoru, ale to jim už tolik nepomáhá. Dřív, než opustí úlohu hraniční řeky, splyne opět se svým synkem Malým Dunajem, který se rozpustile vydal proběhnout na chvíli po nížině kousek od Bratislavy. Potkal cestou Váh a ten jej zase přivedl zpět do náruče Krásného Modrého Dunaje.
Od Levic ještě přispěchá se svou kapkou Hron a už všichni pod jménem Dunaj, směřují k Budapešti. Za Osijekem pak ztrácí ve vodách Dunaje své jméno alpská Drava a za Novim Sadem i maďarská Tisa. Potom již mohutnému Dunaji nic nebrání převzít opět roli hraniční řeky a svou velikostí označuje hranici jistě více než dostatečně. Dunaj má jen své dvě hranice. Pramen ve Schwarzwaldu a ústí v Černém Moři. Mnoho řek v něm ztratilo svá jména. Dunaj nese jméno, byť několikrát pozměněno dle jazyka národů na jeho březích, až do chvíle, kdy i on ho dá moři.
Ale ve chvíli, kdy končí jeho pouť, jakoby chtěl vrátit svobodu řekám, které cestou posbíral, rozběhne se v závěru do delty v mnoha pramenech. Vždy se o deltě mluvilo v souvislosti s perlou Dunaje. Nevím, nikdy jsem tam nebyl, ale nějaký dokument jsem už někdy viděl a něco přečetl. Delty řek bývají takovými perlami přírody a dunajská je tímto pravidlem. Že však časem tato perla ztrácí na perleťovém lesku, může dokazovat například toto svědectví:Tam kde končí Dunaj.
Jsouc dlící pod novým mostem na Bratislavském břehu Dunaje, prošel jsem si trasu jeho vod na mapě. Dnes když přepisuji text z mého notesbooku do PC lecco jsem si ještě připomenul pomocí Internetu. Považuji za dobré počínání vzít občas mapu do rukou a procestovat alespoň své nejbližší okolí, kterým teď zajisté celá Evropa je.
Voda občas páchá neplechy, tam kde lidé podcení její vlastnosti a brání svobodě. Ale tam, kde je její svoboda dokonalá, odměňuje nebývalým bohatstvím. Břehy řek jsou příhodným místem pro život od věků i přes ty říční neplechy a okolnost, že člověk nedokáže chodit po hladině a musí stavět mosty, aby se mohl setkávat s lidmi na protějších březích. A třebaže občas tyto mosty boří, aby se naopak těmto setkáním zabránilo. To však většinou, jak známo z historie, nebývá trvalé řešení a řeky jsou znovu a znovu překlenovány.
Co všechno může člověka napadnout na břehu řeky, dokazují tyto stránky z Pferdova notesbooku.

ranní most12:20 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo