Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

středa, 26. leden 2005

Brrrr!!!!


Mám rád i zimu, ale přece jen, špačku přileť už!

Prostě brrr!!! Lipník nad Bečvou.


19:11 [Permalink]

pátek, 21. leden 2005

Havrani a Brueghel


Zima v těchto dnech vrací to, co doposud dlužila. Havrani jsou hnedle výraznější, když se objeví na černobílém pozadí zimní krajiny. Jó, bývaly to zimy. Mám teď tendenci posuzovat zimu podle povrchu vozovky, místo podle stavu přírody. Havrani a Brueghel v nadpisu proto, že obrazy zimní krajiny tohoto Holandského malíře a zimní havrani jsou v mých představách tou pravou zimou.
Josef Lada v nás zanechal známý obrázek české zimy. Říká se, že v čase kdy tyto obrazy tvořil, byla zde taková malá doba ledová. Mám rád jeho idylické zimní obrázky, ale pravou zimní atmosféru ve mně realisticky vyvolává Brueghelův obraz.Return of the Hunters in the Snow Je to obraz zimy, který ve mně vyvolává pocit očekávaného tepla a dovedu se vcítit do postav v obraze, vracejících se do tepla domova. Když jsem maloval některý ze svých "obrazů", byl jsem vždy v nich přítomen. Tato vlastnost mne neopouští ani při procházkách v jiných obrazech. Tato vlastnost se dá získat možná jen tím, že malíř tráví při malování obrazu dlouhý čas v jeho prostoru a pak mu nečiní potíže strávit delší dobu i v jiných obrazech. Pak je možné podívat se na obraz takříkajíc zevnitř. Být tam, brodit se hlubokým sněhem, přeskakovat kameny. Opravdu, jde to. Ale možná to není nic mimořádného a každý může takto do obrazu vstoupit. A protože já se v obraze Pietra Brughela "Návrat lovců" rád toulávám (zvláště v zimě), nedivte se, že pravou zimu cítím právě tam. Při rozjímání o Brughelově zimě mne napadá, že v dnešní době inflačních digitálních fotografií a různých graficky dokonalých obrazů si nějak nemohu vybavit výraznější digitální dílo, které by mi utkvělo v paměti tak, jako ta díla starých mistrů. A přece je to i dnešní Internet, který dokáže přiblížit i tak vzdálenou dobu jako je zima roku 1565 na Brueghelově obraze.
Pakliže jste se dokázali vrátit s lovci domů k ohni v krbu a máte zájem se ještě projít v dalších obrazech, pak navštivte třeba tyto stránky:
Holandské umění
nebo náměty slohů na stránce
Kathleen Grisham

I v Šenově bývaly idylické zimy


13:18 [Permalink]

středa, 19. leden 2005

Pferdův názor na televizí pořady.


Už je to tak. Pferda nemá rád televizní pořad "Letem světem" na ČT1. Pořad Nová cestománie na NOVĚ ovšem naopak miluje. Můj názor na oba jmenované pořady je shodný. Bude to tím, že Pferda a já jedno jest.
Cestománie na ČT byla mým oblíbeným pořadem, pro který se vyplatilo sednout k televizi, otevřít láhev piva a v pohodlí domova se nechat vodit vzdálenými místy planety země. I těmi místy, které by našinec už ze strachu o svůj život raději nenavštívil. Bylo to dobré a je i nadále, byť už pod změněným názvem a v pořadu jiné televizní stanice. A pozor!.........Přichází odhalení.
Truc pořad na ČT1 jménem "Letem světem" mi vadí z jednoho a možná jen malicherného důvodu. Ten důvod je PITVOŘENÍ. To je to správné slovo. Slovo, které mi chybělo k vyjádření antipatie vůči průvodcům tímto pořadem. Pitvoření jeho protagonistů před domorodými obyvateli navštívených zemí mne uvádí do trapné situace při jejich sledování. Jako bych stál za nimi. Nelíbí se mi to? Pravda, mohu to vypnout. Ale mne zajímá, co moje televize mění, za co to mění a proč to mění. Myslím si, že tentokrát vyměnila blbě. Ekonomické důvody? Pak stačilo jen pořad dál nefinancovat a já bych to pochopil. Nechápu však úspory ve stylu truc pořadu. Nějak se mi nezdá, že by se na novém programu ušetřilo. Opět můj subjektivní pocit. Možná se mýlím a výměna byla tou nejlepší volbou. Úspory jsou markantní a většina diváků spokojena. Možná, je můj úhel pohledu špatný a to, co pokládám za pitvoření, je ve skutečnosti velmi citlivý přístup k věci.
Nebudu však měnit názor. Pořad ČT1 "Letem světem" se mi zdá být přinejmenším dosti podivným. Že můj vkus je zřejmě ujetý, svědčí ale vzrůstající zájem diváctva dle tohoto odkazu.
sledovanost pořadu
Že by to opravdu byl tak vynikající pořad? Sledovanost stoupá se vzděláním. Hm?


19:44 [Permalink]

úterý, 18. leden 2005

Notesbook


Na cesty si beru s sebou svůj notesbook. Jeho tvrdé desky pomerančové barvy jsou spojeny režnou nití se svazkem už mírně zažloutlých listů a hřbet je přelepen plátěnou, černou páskou. Je to šikovný notesbook. Štítek nalepený na přední desce nese označení T 564 ČSN 50 6210 Kčs 1,30 a byl vyroben před drahnou dobou jistě. Byl to dobrý notesbook, jen škoda, že má tak malou kapacitu. Brzy bude zaplněn a budu si muset opatřit nový. Tento mi však velmi vyhovuje. Nemusím nic ukládat, taktéž nelze nic smazat a listy nejdou lehce vytrhnout.
Tak si v něm píši, škrtám, přepisuji a někdy, pokud mne napadne nějaká velkomyšlenka, přepisuji po večerech texty do tohoto weblogu. Velkomyšlenky jsou ovšem vzácným kořením a já musím publikovat to, co je po ruce. Weblog potřebuje slova, slova!
Internet to snad přežije. Dosti o notesbooku už a poslechněte si další malomyšlenku.
Čtenáři jednoho oblíbeného weblogu byli vyzváni k vyjádření se k povídce. Autor s ní ještě nebyl spokojen a ptá se čtenářů, jak by ji zlepšili. Pferda se toho hned chytil a milou povídku přepsal dle svého citu a myslel si, že tím dotyčnému pomůže. Pendrek! Tak se to přece nedělá!
Škoda, mail je odeslán a nejde ho vzít zpět, nebo jen zaklapnout desky notesbooku a šmytec. Autor přece jen chtěl, aby se k jeho povídce čtenáři vyjádřili a ne aby ji přepisovali. To pak zavání krádeží. Mně se ovšem námět tak zalíbil, že jsem se neudržel a při vzpomínce na pohádky z dětství, podlehl grafomanství a milou povídku zcela zdeformoval. Neboť o formování nemůže být v takovém případě řeč. Nu což, sorry Melvyn :-) Mohl bych se učit na tvém weblogu.
Blogy jsou živeny odkazy. A já, při brouzdání v odkazech jiných blogerů, narazím občas na perly. Znovu se potvrzuje, že na kvalitních weblozích najdu povětšinou i kvalitní odkazy na další kvalitní weblogy. Některé mají rss odkaz, což usnadňuje jejich sledování. Díky oblíbeným na zehrovak.bloguje.cz jsem další dva weblogy objevil a možná se sloupek mých oblíbených na mém weblogu rozmnoží. Samozřejmě až tehdy, pokud si budu jist, že to opravdu stojí za to.

ušmudlaný, leč spolehlivý


19:31 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Hravé učení
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

knihovna a Šenovské muzeum

Pořád zelené

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo