Pferdův blog

Pferdova stránka

      pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

pondělí, 11. prosinec 2017

Josef Schreier

V adventu jsem obdržel milé pozvání od přítele Mgr. Zdeňka Smiřického, vedoucího Vlastivědného spolku Žerotín v Dřevohosticích, na slavnostní koncert ke 300. výročí od narození kantora, skladatele Josefa Schreiera, rodáka z Dřevohostic.
Zdeněk Smiřický je spjatý s hudbou Josefa Schreiera od počátku znovuobjevení skladatele profesorem PhDr. Janem Trojanem CSc. Zdeněk Smiřický pak dokázal dílo "kolegy učitele" Jana Schreiera, dovést v roce 2012 až do chrámu svatého Víta v Praze. Nyní Schreierova Missa pastoralis in C boemica zazní v kostele sv. Havla v Dřevohosticích. Přátelé z Vlastivědného spolku Žerotín, kterého je Mgr. Zdeněk Smiřický vedoucím, umí vždy mile překvapit něčím zajímavým. Koncert na konci roku 2017 v kostele sv. Havla v Dřevohosticích bude jistě zajímavým velice.

pozvánka na koncert do Dřevohostic

19:15 [Permalink

čtvrtek, 7. prosinec 2017

Před týdnem

Byl to věru moc pěkný večer, když ve Staré škole zněly krásně kytary a vrněl kolovrátek. Bylo to v pátek 1. prosince, kdy jsme se v hojném počtu sešli v sále Staré školy. V 17:00 už byly naladěny kytary, připraven kolovrátek a ze zdí na nás zhlíželo 19. století z kreseb Henriety baronky Skrbenské z Hříště. Ta se v kresbách vrátila opět po letech do svého rodiště. Narodila se v Šenově 14. března 1824 v neděli. V Šenově prožila své dětství a mládí. Když její otec Anton Skrbenský v roce 1856 nechal postavit budovu nové šenovské školy, byla Henrieta už 12 let provdanou za Friedricha hraběte Gallenberga. Ovšem jak hraběnka Gallenberg, tak její cho Friedrich, do Šenova jezdili za rodiči Henriety z Opavy. Kresby Henriety jsou vystavené na tom nejvhodnějším místě. Když si hudebníci naladili nástroje a sál byl ozvučen, začala hudební produkce písničkáře Vládi Randyho Kuchaře. Jeho vlastní písničky jsou nám posluchačům velmi blízké. Vyprávějí o životě zdejším a o příhodách leckdy kuriosních. Například píseň "IVA" byla tak povedená, že za ni autor obdržel na místě cenu od ředitelky Knihovny a muzea Šenov Simony Slavíkové. Randyho doprovázel skvěle na kytaru Petr Macura. Ten také mezi hraním natáčel z koncertu video. Jistě i ono bylo skvělé po jeho zhlédnutí pak, tak jako byl skvělý ten koncert na živo. Když hudebníci odložili kytary, vystoupila se svým programem neméně zajímavým, paní Lenka Koždoňová z Jablunkova. Její vyprávění nás zaujalo a my si vyslechli mnoho zajímavých informací, o předení vlny či textilních rostlin, o ovčácích v košářích a ovcích na vlnu, o kolovrátcích, o brynze a o jiných dobových zajímavostech. Nechyběla ukázka předení ovčí vlny na kolovrátku. Kdo z nás může říct, že okusil předení na kolovrátku? Většina z nás zná kolovrátek jen už z pohádek. Osahat si kolovrátek a zkusit jak se předou nitě, mohl každý, kdo o to v pátek projevil zájem.
Kombinace umění, hudby a starého řemesla byla v pátek 1. prosince víc než dobře zvolená. Každý kdo byl tomuto kouzelnému podvečeru před adventem přítomen, odcházel obdarován. Moc pěkný dárek nám ten večer připravila Knihovna a Šenovské muzeum.
Věřím, že v příštím roce bude program Knihovny a Šenovského muzea ne méně bohatý.

Fotogalerie

17:12 [Permalink

pondělí, 20. listopad 2017

Ocelové srdce

"Ostrava, ocelové srdce republiky. Krajina a lidé, lidé a krajina."

Pod tímto názvem se uskutečnila ve středu 15. listopadu v Knihovně a Šenovském muzeu přednáška Ing. Zdenky Rozbrojové, botaničky Ostravského muzea. Byla to přednáška velmi obsáhlá a paní Rozbrojová za bohatého obrazového doprovodu zaujala nás, posluchače z Ostravska bezvýhradně. Připomenutí si starobylého Landeku, či novodobé haldy Emy, havířských kolonií a šachet, obrázky staré Ostravy, bylo velmi zajímavé a tím vším dokázala paní inženýrka skvěle upoutat naší pozornost. Byla to ve Staré škole opět vynikající přednáška. Lze si jen přát, aby to nebyla přednáška paní Rozbrojové v Šenově ojedinělá. Už dříve (pod příjmením Prymusová) významně spolupracovala na publikaci: "Průvodce naučnou stezkou města Šenova" Tilia v Šenově u Ostravy v roce 2006
Vždy také její publikační činnost je v muzeu Ostrava obdivuhodná a přednášky jsou všude vítány. I tato v Šenově byla velmi přínosnou a věřím, že i ostatním posluchačům přinesla nejen připomenutí už zapomínaného, ale také mnohá nová sdělení o krajinném vývoji Ostravska, včetně krajiny Šenova.
Byla to v skutku skvělá přednáška.
Ing. Zdenka Rozbrojováobrázek

18:20 [Permalink

pátek, 10. listopad 2017

Almanach 2017


Almanachy Literárního klubu Petra Bezruče - kolektivního člena Obce spisovatelů České republiky jsou vydávány jednou do roka, a mnozí na ten okamžik čekají s napětím. Autoři Almanachů dovedou čtenáře mile překvapit. I tentokrát našly Almanachy své čtenáře. První Almanach 2017, který jsem dostal do ruky od samotné jeho autorky Žofie Zejdové, je jako obvykle pln jak poezie, tak prózy. Jedno i druhé je čtením vzácným. Vše, co veršem i textem povídek vyprávěno jest, je ze Šenova, z historie i současnosti jeho. Šenov autorka dobře zná a nechala se jím inspirovat. Autorkou se nechal inspirovat František Procházka, který Almanach Žofie Zejdové ilustroval. Vzniklo tak dílko k čtenáři laskavé. A k čtenáři neznalému místa děje, je tento Almanach laskavým průvodcem. Almanach Žofie Zejdové nese jméno podle jedné z básní - Kytara z palisandru. Tu i jiné doteky poezie lze v Almanachu pocítit. Pro příklad zde uvedu báseň, která je v této publikaci uvedena jako první. Koho zláká tato "ochutnávka", může si Almanach 2017 vypůjčit v knihovně. Almanach jistě za vypůjčení stojí.Chrám Páně

Růžová perla
posazená v zeleném mechu
pevně stojí, nehroutí se
navzdory tisícům vzdechů

Prozřetelnost Boží.
Co to znamená?
Je spravedlivá
či znavená?

Prst Boží z mramoru,
varuj se hříchu
beze slov hovoří - nabádá
posečkej v posvátném tichu.

Radu o pomoc však,
hledej sám v sobě, člověče,
život je řeka,
jen ty víš, kudy poteče.

Žofie Zejdová 2017
Autorem dalšího z Almanachů Literárního klubu Petra Bezruče je Milan Pastrňák. Jeho Almanach 2017 nese jméno "Pocta básníku Petru Bezručovi". Je to vskutku velmi zajímavý pohled na život a dílo básníka, jehož jméno nese samotný Literární klub. Záslužný počin autora Almanachu může pomoci orientovat se v díle Petra Bezruče nejznámějším - ve Slezských písních. Autorovi se podařilo velmi dobře popsat, "jak to bylo". A jak to opravdu s básněmi Petra Bezruče bylo, může se čtenář dočíst právě v Almanachu 2017 - Pocta básníku Petru Bezručovi. I toto vydání Almanachu lze si vypůjčit v knihovně.

obálky - Almanachy 2017


20:13 [Permalink

sobota, 21. říjen 2017

hodoKvaš

V Šenovské knihovně a muzeu ve Staré škole jsou vystavené obrazy a plastiky výtvarníků, nám už dobře známé skupiny Kvaš. Není to první výstava v Šenově těchto aktivně tvořících autorů. Jejich díla zde vystavená jsou vskutku obdivu hodná a ten, kdo výstavu dosud neviděl, měl by si pospíšit, aby mu ta zajímavá podívaná neskončila dřív, než ji spatřit může. A byla by věru škoda tu výstavu nevidět. Je to vpravdě "hodoKvaš". Mnohé z vystavených děl už znají své nové majitele, ale ještě zbývají ty, jichž lze získat za cenu opravdu symbolickou. Bylo by škoda té možnosti, získat lacino dílo kvalitní, nevyužít. Možnost k tomu však je pouze do 31. října, tedy si každý, kdo chce si z výstavy něco odnést, nebo jen chce prohlédnout opravdu pestrou nabídku, musí pospíšit. Však zbývá ještě několik dní, kdy lze výstavu spatřit. Ta končí 31.10. 2017. Malá ukázka vystavených děl snad může pomoci s volbou, co navštívit v příštích dnech, kdy barvy podzimu už počínají blednout. Výstava má ještě barev dost.

LukrécieKavašobrázekobrázekobrázekobrázek

Výtvarná skupina Kvaš.

19:18 [Permalink

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Jak psát web
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum
Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo