Pferdův blog

Pferdova stránka

      pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

středa, 13. květen 2015

SNR

Slezská národní rada - kus historie Šenova XX století.
Slezská národní rada r-kus historie Šenova
To je název přednášky, kterou nám, kteří jsme o konání přednášky věděli (čtenáři Oběžníku města Šenova byli o tom zpraveni s dostatečným předstihem) přednesl doktor Václav Cichoň. Byla to přednáška velmi zajímavá, a kdo do Staré školy pro poznání v ten den přišel, neprohloupil. Každé připomenutí historie, zvláště nestranné, což musí být samozřejmostí, je cenné. Tak se cenným stala i tato přednáška. Jsem rád, že jsem jí mohl být přítomen.
dr.Cichoň Václav
Vztahovala se k instalované výstavě o konci války, přednesena na stejném místě, a byla doplněním toho, co je bohatě tam vystavené. Stará škola dovede překvapovat. Věřím, že každého návštěvníka tato výstava překvapila a mnohé další ještě překvapí.
Úvodníky Simony Slavíkové v Oběžníku města Šenova patří od únorového čísla seriálu: "Šenov v době II. světové války". Tyto skvělé úvodníky provázejí současnou výstavu víc než skvěle. Jsem jist toho, že právě tyto úvodníky jsou v Oběžníku nečtenějšími texty (podle sebe, soudím tebe) a tvoří skvělé spojení s výstavou.
Také přednáška Václava Cichoně byla výstavě podporou. Díky za podporu základu historie Šenova. Základem je poznání. Toho se ve Staré škole dostává vrchovatě všem, kteří o to stojí.
posluchači
Těm, kterým cesta do Staré školy tentokrát nevyjde, doporučuji navštěvu internetových stránek Šenova a přečíst si Oběžník města Šenova v archívu. I tentokrát jsou úvodníky Oběžníku výjimečné.

20:32 [Permalink

pátek, 1. květen 2015

Pamatuj, Pamatuj,

Píše se rok 2015 a v Šenově, jako i v jiných místech republiky, si v těchto dnech připomínáme především konce obou válek, které tolika lidem vzaly ten největší dar, život. A těm, kterým život byl ponechán, byl poznamenán navždy.
Moje generace už válku nezažila, ale následky válek přesáhují generace. Nám už není dáno zapomenout, ani bychom si to nepřáli. Avšak zapomenout můžou generace mladší, stejně, jako zapomněla generace po první Velké válce na to, že zlo války se může opakovat. A dříve, nebo později, zlo se vrací. To z první Velké války se vrátilo velmi brzy. Generace, která se sotva otřásla z války první, byla vržena ve válku ještě horší. Kdo věřil v osud, poznal, že je v té chvíli krutý jak může být jen člověk. A člověk člověku krutým byl.
Byli však naštěstí pro nás lidé, kteří dokázali se zlu vzepřít. Dnes si jich připomínáme a v srdci zní varování - Pamatuj! Pamatuj na to, že zlo se vrací.
Včera vpodvečer se sešlo jen málo lidí u pomníku padlých v Šenově, ale bylo to setkání důstojné. Starosta Šenova ing. Jan Blažek po vzpomínce na tu dobu, s místostarostou položili k pomníku květy. Po nich další a pak se někteří vydali k pomníku u řeky Luciny, což je místo kde při osvobozování Šenova 2. května 1945 padlo několik Sovětských vojáků, mezi nimi Silvestr Vasilevič Rjaboj (37 let). Pro Šenov jich 16 padlo. Tam na lukách jich pět uhořelo i se jmény v tanku. V místě, kde v roce 1945 tekla řeka, je dnes kvetoucí louka. Uplynulo od té doby už 70 let. Zdá se to být dlouhá doba z pohledu člověka, ale není.
Pamatuj - Pamatuj muselo být uvedeno na každém rozhlasovém přijímači. To a mnohé jiné je nyní k poznání vystavené v Šenovském muzeu ve Staré škole. Tolik vzpomínek na doby válečné se ještě v Šenově dosud nepodařilo na jednom místě předvést. Je to výstava vzácná, objevná, překvapující. Zítřejší sobota 2. května je vhodným dnem na objevnou cestu do muzea a třeba zastavení v lukách při pomníku na padlé vojáky před sedmdesáti lety. Tehdy sněžilo a bylo nevlídné počasí. Ani dnes není první máj jako ze slabikáře, ale třeba zítra bude slunce zářit. Slunce se vrací pravidelně, ale zlo také.
Proto pamatujme, že to, co se nám dnes zdá být neuvěřitelným, už se dříve stalo mnohokrát a stát se může znovu. Nikdy si to nikdo nepřeje, a přesto se to děje. Hudebník, profesor Jiří Hlaváč dnes ve vysílání Českého rozhlasu 2 řekl něco, s čím lze jen souhlasit, zvláště při vzpomenutí konce války, i toho slzavého v Šenově 2. května 1945. Nebudu citovat vše, co profesor Jiří Hlaváč v dnešním pořadu Dvojky řekl a raději připojím odkaz na tento pořad: Jak to vidí jen větu z toho ocituji - žiji i díky těm, kteří už nežijí
Pamatuj
Prosím, zastavte se v Šenovském muzeu, čekají tam na vás mnohá překvapení.

Fotogalerie - Šenov 30.4.2015


14:19 [Permalink

pátek, 10. duben 2015

Neznámé tváře

Pozvání na výstavu


12:33 [Permalink

čtvrtek, 26. březen 2015

Znám ji, znám

Znám ji, znám,
texty její čítávám,
v próze, verších vídané,
jsou po čertech dobře psané!
Rád mám slova snová,
první, i ta nová,
znám je, znám,
rád je potkávám.
                        Pf

Žofie Zejdová je autorka několika literárních dílek, které přinesly radost čtenářům i lecjaké ocenění autorce. Není zatím knížek mnoho, ale žijí si radostně ve světě čtenářském už pár let. Tvořivost Žofie Zejdové je též radostná, proto se můžeme těšit, že se dočkáme i dalších radostí z tvorby autorky, kterou máme rádi.


Dosud vyšlo:
Láska je motýlek - verše i pro tebe (kniha - Tiskový Expres 2011, a ůBooks 2011), Náhoda na víně (ůBooks 2012), Básničky ze zamčené krabičky (Almanach 2014 - Literární klub Petra Bezruče, kolektivní člen Obce spisovatelů Praha, Tiskárna Kleiwächter 2014). Mlcáskové - pohádky, (vlastním nákladem, Tiskárna Kleinwächter 2015).


Básně v knize:"Láska je motýlek-verše i pro tebe", provázejí ilustrace Ivy Karasové - Třískové. Vznikla tak souhra krásy literární s obrazovou.

"A hlavy plné popela,
s vědomím vlastní viny,
už sotva někdo uvěří,
že svět může být jiný,
že oheň může laskat vodu
a voda koupat oheň na vlnách.

Iva Karasová-Třísková

„Odsouzená číslo… “ Vlasta se divoce posadila na posteli a rozsvítila malou lampičku.
„Pane Bože,“ pomyslela si, „copak se téhle noční můry nikdy nezbavím.“
Podívala se na hodiny a při zjištění, že je téměř pět hodin, tiše zaúpěla. Za chvíli ji zazvoní budík a stejně bude muset vstávat. Lehce vyskočila z postele a začala se chystat do práce.

Ukázka je z knížky - Náhoda na víně. Próza z roku 2012 neobsahuje sice ilustrace, ale je čtivá a čtenář ilustrace snadno nahradí obrazotvorností. To se podařilo velmi dobře.

Básničky ze zamčené krabičky jsou už zase spojením krásných veršů a obrázků. Obrázky vytvořila, malířka Maří Magdaléna Čechová. Malířka není v Šenově neznámou a Básničky z krabičky ilustrovala skvěle.

"Minulo kouzlo,
život jde dál,
as nejsme
ten správný milenců pár."


Maří Magdaléna Čechová

Zatím nejpestřeji ilustracemi provázené dílko Žofie Zejdové, je to, vydané jako poslední. Pohádky o Mlcáskových tkaničkách jsou velmi krásné a ilustrace Ivy Karasové - Třískové jsou na každé stránce, knížky sice útlé, ale velmi krásné právě díky ilustracím. Ovšem text pohádek o nezbedných tkaničkách nezaostává za ilustracemi. Symbióza obou vydala na dílko rozkošné. My šťastnější obdrželi pohádky z rukou samotné autorky, ale doufám, že i další čtenáři můžou na tuto krásnou knížku dosáhnout.
Je potěšitelným zjištěním, že v Šenově vznikají takové klenoty místní literatury. Osobně považuji Mlcáskové pohádky za jeden z drahokamů v mozaice krásné literatury v našem regionu. Budiž nám přáno, aby mozaika tato se rozrůstala o další, podobně krásné skvosty literatury.
Jsa udivován, znám ji, znám.


Babička Šedivinka má moc ráda zvířátka, a proto v maličkém mlcadomečku, který stojí hned vedle mlcáskového domu dědy Šedivky, kde bydlí všichni mlcásci, chová kocourka Černoočka, kočičku Mňoukandu, prasátko a hejno liliputích slepiček s kohoutkem.
Jednou ráno si babička zavolala Modrouška s Růžovinkou a řekla jim: "Moji milí mlcavnoučkové, potřebuji od vás pomoc."

Iva Karasová - TřískováKřest knihy pohádek

To a jiné krásné pohádky s krásnými obrázky najdete v nové knížce Žofie Zejdové - Mlcáskové. Knížku si můžete vypůjčit v naší knihovně. A nejen tuto.

Žofie Zejdová 3 knihy

21:08 [Permalink

čtvrtek, 15. leden 2015

Novoročenky

pf2015 Zbigniew Kubeczka

Třináctého ledna nového roku 2015 jsme se sešli ve Staré škole při vernisáži výstavy - NOVOROČENKY, manželů Danuše a Stanislava Šeredových. Výstava je to na okraj nového roku příhodná.
Bylo možné se dovědět leccos o tomto fenoménu doby spíše minulé. Pan Stanislav nám pověděl o historii novoročenek, též o současném doručování elektronickou cestou, kdy jsou na internetu tisíce nabídek novoročenek k použití. Při zahájení výstavy jsme dostali PF jednoho z autorů vystavených novoročenek, pana Zbigniewa Kubeczky z Orlové, který rovněž byl na vernisáži přítomen. Po stručném seznámení se s novoročenkami všeobecně, byli jsme Stanislavem Šeredou a ředitelkou muzea Simonou Slavíkovou pozvání k prohlídce výstavy.
První zastávka byla před panelem s nástinem historie novoročenek na osmi stranách textu A4. Kdo četl, neprohloupil. Lze tam se dočíst, že např. z doby kolem roku 1430 pochází z Německa dřevořez s Madonou, Jezulátkem, anděly, plachetnicí a stuhou s novoročním přáním, nebo že roku 1493 vytvořil novoročenku s Jezulátkem a zeměkoulí Albrecht Dürer (viz. Obrázek).

Albrecht Dürer prostřednictvím Wikimedia Commons

Taktéž se tam čtenář doví, že někteří umělci příležitostnou grafiku programově odmítali, jiní se jí věnovali až pod tlakem okolí. To a mnoho jiných zajímavostí kolem novoročenek je tam psáno. Ovšem prohlídka samotných ukázek tvorby významných českých grafiků překoná jakýkoliv text. Mnozí možná i zatouží dostávat podobně skvostné grafiky k Novému roku. K tomu není cesta složitá. Stačí přát a bude přáno.
Na vernisáži nescházel starosta Šenova Jan Blažek i další významní hosté, s nimiž bylo radost se setkat. Tato výstava je další sympatickou akcí Knihovny a Šenovského muzea. Manželům Danuši a Stanislavu Šeredovým se podařilo představit velký soubor novoročenek ne všedních autorů. Vždyť vedle Zbigniewa Kubeczky, je na výstavě představená příležitostná grafika nejednoho umělce, též zvučného jména. Jsou zde například vystavené novoročenky Adolfa Borna, Honzy Vyčítala, hned zkraje pak zaujmou pestrá "PéeFka Petra Ptáčka. Originalita novoročenek je mnohdy obdivuhodná. Novoročenky si dovedou ten krátký okamžik vkročení do nového roku pamatovat. Někteří lidé si novoročenky uchovávají právě pro tu jejich paměť, když ne už pro grafickou výjimečnost. Tak jsou uchovány často novoročenky rodinné, nebo přátel. Těch, kteří novoročenky sbírají cíleně jako manželé Šeredovi je málo. Výstava novoročenek ve Staré škole je vzácnou příležitostí k poznání krásné grafiky.
Mám k příležitostní grafice vztah víc než kladný. Setkal jsem se s krásnými novoročenkami malíře Viléma Wünsche při výstavě jeho ilustrací. Jeho novoročenky mají tradiční motivy, tzn., nechybí na nich klanění Tří králů, jesličky s Jezulátkem, ale též občas na horizontu silueta šachetní věže, nebo vedle klanějících se pastýřů v Betlémě, havíři. Kdo novoročenku Viléma Wünsche obdržel, uschoval si ji.

Vilém Wünsche 1940


Dnes lze novoročenky posílat snadno elektronicky, jejich internetová nabídka je nepřeberná. I o tom Stanislav Šereda hovořil. Je však ještě dost "pomatenců", kteří vždy ke konci roku vyrábějí novoročenky doslova na koleně, aby originálně pozdravili své přátelé, ať už skrz internet, nebo klasickou poštu. Vhodné je rovněž použití nabídky z Nakladatelství UMUN, ačkoliv po prvním objednání zboží z jejich nabídky se automaticky stanete oblíbeným kupujícím a bude vám napříště něco z nabídky také automaticky zasíláno každý rok. Někomu to může připadat jako loudění, ale nabídka je luxusní a podpora takovému umění mnohým přináší radost.
Dřív než se rozhodneme poslat někomu novoročenku, třeba si uvědomit, že nás nikdo neukamenuje, když jí poslat zaponeme, a také není bičem na ty, kteří novoročenky neposílají vůbec. Někomu posílání novoročenek připadá vhodné, ne bez romantiky, jinému jako dění pošetilé a zbytečné.
My, kteří podobné pošetilosti konáme, neočekáváme stejné pošetilosti od jiných. Pravda, občas se někdo nechá k podobné pošetilosti svézt.
Někdy se může stát, že opomenete novoročenku poslat tam, kde jí obvykle posíláte. Mons. Tomáš Halík kdysi napsal, že se nemáme trápit, pokud zapomeneme poslat novoročenku. Ano, jsou důležitější věci, než "PéeFka", ale zrovna se mi přihodilo, že jsem zapomněl poslat novoročenku na adresu, kde už novoročenky léta posílám. Přítel mi pak napsal, že snad kvůli jeho změněné adrese nedostal moji obvyklou novoročenku. Věřím, že to přítel z jižní země Han mínil upřimně. Letos tedy dostal ode mne novoročenku se zpožděním. Já totiž tentokrát elektronickými PF neplýtval, abych nenutil nikoho podobnou pošetilost rovněž činit. Netušil však, že u některých může absence jedné novoročenky vyvolat obavy o mou existenci.

Petr Ptáček 2006

I tentokrát je výstava ve Staré škole přínosem. Určitě pak pro ty, kteří podobně jako já jsou "postiženi" touhou pozdravovat v novém roce své přátelé tak, jak se zdravívalo dříve. Už tehdy jsme se dělili na ty, kteří posílali a ty, kteří přijímali. Nejinak tomu je i dnes. Bez ohledu na to, do které skupiny patříme, výstava ve Staré škole skýtá pohled jen na radostné okamžiky. To je právě dnes darem velikým.19:47 [Permalink

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Jak psát web
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum
Webhosting poskytuje Český hosting
Top školky
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
Jana (mlčící)
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo