Pferdův blog

Pferdova stránka

      pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

sobota, 31. prosinec 2016

Pour féliciter 2017

"Áááá…je tu Silvestr," řekl dentista Karel, když do ordinace vstoupil chlapeček. S obavami tam chlapeček vstupoval, avšak laskavé, "áááá…je tu Silvestr", ho vždy uklidnilo. "Znají ho tu jménem, tedy mají rádi", pomylsel si. Trochu to pak bolelo, ale pomohlo. Chapeček dostal obrázek.
Kde je dnes obrázek, kde je pan Karel a všechno dřívější. Myšlenky se vynořují nad hladinou zapomnění. Silvestr, jméno magického dne, posledního v roce.
31. prosince 1843, v neděli o půl šesté večer, napsala Henrieta do svého deníku:

"Glück auf in 1844!"

hvězda Henriety

V dubnu nového roku 1844 se provdala za Bedřicha. Byl pro ni rok 1844 opravdu šťastným.


Uplynulo řekou časů 173 let, nebo 63 tisíc 188 dní od Silvestra v roce 1843. Za tu dobu se toho událo a změnilo na světě hodně. Však lidé si pořád ještě na přelomu starého a nového roku přejí štěstí, a je lhostejno jakým jazykem to přejí. Hlavně, že dobrá vůle trvá.Glück auf in 2017!


Hodně štěstí v roce 2017!
PF 2017

17:29 [Permalink

neděle, 18. prosinec 2016

Vánoce 2016

Vždy před Štědrým dnem přemýšlím, co darovat. Pokaždé však jen balíček slov položím pod stromeček na Pferdově blogu. Ani letos tomu není jinak.
Co jiného na blog dát než slova. Svět je plný slov, tu hrubých a nevlídných, jinde však laskavých a vlídných.
Pro někoho i vlídná slova můžou nevlídně znít, a opačně, ta nevlídná vlídně. Záleží jen na vůli čtenáře, jak on slova uchopí.
Můžu si jen přát, aby ta moje byla brána vlídně. Chtěl jsem podle zvyku darovat vánoční pohádku, ale nebylo mi dáno ji napsat. Místo ní jsem zapsal příběh. Příběh skutečný, jak jinak. Nesnadno se dal zapsat, přece nakonec po pravdě zaznamenán byl a může čtenáři přimomenout lecos z jeho vlastní zkušenosti, neb jsem si jist, že podobné příběhy se opravdu dějí.

Přeji všem krásnou slavnost Narození našeho Pána Ježíše Krista.

obrázekPříběh pod stromeček.


17:23 [Permalink

čtvrtek, 1. prosinec 2016

Šedá historie?

Někomu možná tak připadá, neb dlí v hloubi minulosti, kam už slunce nezasvítí. Však i tehdy slunce lidem svítilo na svět v němž žili, v němž nyní žijeme také my. Někdo mávne nad historií rukou, ale jsou naštěstí takoví, kterým se nahlížení do historie stalo součástí života.. Jim pak vděčíme za to, že se s námi o poznatky podělí.
Doktor Václav Cichoň je jedním z těch, kteří dovedou historii vyprávět poutavě a srozumitelně. To jsme mohli poznat v úterý 29. listopadu 2016 na přednášce v Místní knihovně obecního úřadu v Řepištích.
Šedý obraz historie se počal plnit barvami, když Václav Cichoň začal vyprávět o pilotovi RAF, Rudolfu Slívovi, rodákovi z Řepišť. Půl druhé hodiny dokázal doktor Václav Cichoň udržet naší pozornost líčením života tohoto hrdiny, na jehož můžou být hrdí nejen řepišťané, ale my všichni. Pak těm, kteří nám to připomínají je třeba poděkovat. Vždyť je třeba velkého úsilí k tomu, aby se šedá historie mohla připomenout v barvách poznání. A věru si Rudolf Slíva připomínání zasloužil. Díky Václavu Cihoňovi můžeme dnes v mysli vzpomenout na ty, kteří žili před námi a byli vystaveni daleko větším zkouškám než většina z nás. Ztratili pro vlast životy a je dobře, že vzpomínky na ně z šedi zapomnění připomíná Václav Cichoň v barvách, v jakých žili a za nás bojovali v 68. noční stíhací peruti RAF.

. znak 68 noční perutě

Doktor Václav Cichoň je skvělým reprezentantem Leopiseckého aktivu v Šenově, což i touto přednáškou dokázal.
dr. Václav Cichoň.


19:47 [Permalink

sobota, 26. listopad 2016

Obrazy podzimu

Nemám teď na mysli podzimní barvy přírody, nýbrž obrazy vystavené na podzim roku 2016 v prostorách Šenovského muzea.
Autorem obrazů je nám šenovským, václavovickým, i jiným z krajů blízkých či vzdálených, dobře známý Milan Pastrňák.

Milan Pastrňák


Obrazy byly prvně představeny početným návštěvníkům muzea včera večer, tedy 25. listopadu 2016, při setkání ke Dni poezie. Dle sdělení těch, kteří měli to štěstí zůčatnit se, byl to večer velmi pestrý. Vedle recitací básní, pozornost patřila především citacím z autorských Almanachů členů Literárního klubu Petra Bezruče, z nich někteří autoři byli osobně přítomni.
Dnes se otevřelo muzeum i nám, kteří nemohli přijít včera. Ačkoliv lítost z včerejší nepřítomnosti v muzeu Šenova je veliká, dnešní shlédnutí výstavy obrazů Milana Pastrňáka bylo hojivou mastí. Sám autor vyprávěl o každém svém obrazu zajímavou historii. Protože autora známe především z tvorby literární, bylo o to větším překvapením objevit také jeho malířskou tvorbu. Ta je vynikající a poctivá, jako vše, čím Milan obohacuje náš svět. Vedle obrazů bylo možné získat také jeden z posledních exemplářů Milanovy nové knihy - Venclovice a jejich odkaz obci Václavovice. Je nelehké pochopit, co vše autor dokáže zvládnout. Ačkoliv máme štěstí, že Milan prezentuje svá díla v Šenově, Václavovicím lze závidět tak úspěšného všestranného tvůrce. Václavovice byly a jsou líhní talentů, o čem nejlépe informuje opět Milan Pastrňák v nové knize.
Uplynulo 14 let od mého poznání Milanovy první knížky o rodné vsi - Václavovice 1302 - 2002. V roce 2016 mám v ruce knihu o Václavovicích novou, stejně, nebo ještě více zajímavou. Vedle textu obsahuje velké množství obrazového materiálu z historie kraje. Nepřekvapí nás už tradiční kvalita Milanových knížek jak obsahově, tak graficky. Jeho dvě knížky o Václavovicích jsou pokladem pro václavovické i šenovské občany a též občany jiných míst, které historie obce Výclavovice zajímá též. Díky autorovu úsilí, je historie Václavovic přehledná a přístupná všem. Je-li nějaká malost v Milanově tvorbě, pak jedině v tom, že náklad jeho nové knížky není tak veliký, aby mohl zcela uspokojit poptávku nás čtenářů, neb nové knížky byly záhy rozebrány a ne na každého z nás se dostalo. Útěchou může být to, že knížky Milana Pastrňáka lze vypůjčit si v knihovně. Tam všechny jeho knížky jsou, a je moc dobře, že tam jsou. Ta posledně vydaná knížka je zvlášť pěkně uspořádanou publikací, kterou si lze snadno zamilovat na první pohled.
Taková už je Milanova tvorba. Je vždy překvapením a to jen milým. Zatím co knížku o Václavovicích jsem prohlédl a k jejímu studiu se teprve chystám, výstavu obrazů už mám uloženou v hlavě. Snadno tam obrazy uvízly, neb mají čím zaujmout.
Výstava obrazů potrvá do konce ledna příštího roku, tak je dost času se na ní do Staré školy podívat. Opravdu za to stojí. Je jedna z velmi dobrých výstav, které už byly v Šenovské knihovně a muzeu představeny. Byl bych velmi ochuzen, nevidět tyto obrazy. Nyní už to vím, proto jsem rád, že jsem dnes do knihovny zašel. Doporučuji návštěvu Staré školy každému. Teď v podzimu se to může spojit s procházkou, kdy zastávka v muzeu pak zahřeje nejen tělo.

obálka knížkyobrázek

12:08 [Permalink

úterý, 15. listopad 2016

Čtěte - prosím.

Listopadové brzké stmívání láká ke čtení pod lampou.
Almanach 2016, Literárního klubu Petra Bezruče, kolektivního člena Obce spisovatelů Praha, autorky Žofie Zejdové, není velkou knihou, spíš sešitem. Však sešitem kouzelným. V něm čtenář najde čtení o čarodějkách, andělech, vílách, kouzelném dědečkovi a také o sněhové kočce. To a ještě jiné, ilustracemi provází Iva Karasová Třísková. Jsou stránky Almanachu 2016 lákavé. Kdo tomu vábení podlehne, nebude litovat.
I to, kdo píše pod pseudonymem - Žofie Zejdová, čtenáři Almanachu záhy pochopí.
Kdo chce zvědět více, může si v Šenovské knihovně Almanach 2016 vypůjčit a třeba si o něm popovídat se samotnou autorkou.
Víc však už neprozradím. Čtěte prosím.
Žofie Zejdová - Almanach 2016Cesta dřevěného meče

Cesta dřevěného meče,
za čest,
lásku.
Krev neteče!

Černý rytíř v plné zbroji
bosý, mužný
sám tu stojí
odhodlaný k souboji.

Bít se bude
s temným stínem,
ať žijeme
ve světě jiném!


18:43 [Permalink

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Jak psát web
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum
Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo